1 Maja na świecie

[2006-05-02 18:51:38]

Miliony ludzi wzieły udział w pochodach pierwszomajowych na całym świecie.

W stolicy Rosji, Moskwie, odbyły się dwa pochody. Jeden zorganizowała Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, a drugą związki zawodowe. W całym kraju w obchodach Święta Pracy wzieło udział blisko 1,5 mln osób.

Na Białorusi blisko tysiąc osobową demonstację zorganizowały ugrupowania opozycyjne. Protestowano przeciwko karze więzienia dla Aleksandra Milinkiewicza.

W Turcji doszło do zamieszek kiedy grupa lewicowych aktywistów zorganizowała nielegalną demonstrację. Duży protest odbył się także w Ankarze.

Dziesiątki tysięcy Niemców dały podczas marszów pierwszomajowych wyraz swojemu niezadowoleniu z polityki ekonomicznej obecnego rządu.

Demonstracje w brytyjskiej stolicy, Londynie, zorganizowały związki zawodowe. Uczestniczyło w nim również wiele organizacji lewicowych.

Związki zawodowe oraz opozycja protestowały przeciwko pogorszeniu się warunków życia w Zimbabwe pod rządami prezydenta Roberta Mugabe.

Tysiące Irańczyków demonstrowały w Teheranie przeciwko bezrobociu i złym warunkom pracy.

Policja na Filipinach zatrzymała antyrządową demonstracje w stolicy kraju, Manili. Protestujący chcieli dotrzeć pod siedzibę prezydent Glorii Macapagal Arroyo.

W Kambodży aresztowano związkowego lidera Chea Mony. Zakazano również jakichkolwiek demonstracji. Tysiące osób uczestniczyło w proteście przeciwko zakazowi. Doszło do walk z policją.

W Indonezji manifestanci domagali się nie przyjmowania nowego prawa pracy, które ich zdaniem, ograniczy tylko ich uprawnienia. Największe demonstracje odbyły się w Dżakarcie oraz miastach Medan i Makassar.

W całej Ameryce protestowali nielegalni imigranci. Zamknięte były dziesiątki firm, fabryk, farm i restauracji. Na pola nie wyszli robotnicy rolni. W kilkudziesięciu miastach USA zorganizowano masowe demonstracje. W Los Angeles maszerowało kilkaset tysięcy ludzi, w Chicago - ponad 200 tys.

W Nepalu 1 maja był okazją do zademonstrowania bo raz kolejny sprzeciwu wobec rządów króla Gyanendry.

Święto Pracy obchodzono także w wielu innych państwach na świecie m.in. na Kubie, na Tajwanie, Japonii, Hongkongu, Tajlandii, Panamie, Palestynie, Iraku, Bułgarii, Francji, Hiszpanii i Ukrainie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku