Białoruś: Zaprzysiężony Łukaszenka - persona non grata w UE
[2006-04-11 11:15:45]
![]() Współpracownicy prezydenta wyjaśnili, że nie jest białoruskim zwyczajem organizowanie hucznych ceremonii i zapraszanie na nie przywódców innych państw. Białoruski prezydent nie odebrał też licznych gratulacji z całego świata, które zwyczajowo składają władze innych krajów. Jedna z nielicznych depesz gratulacyjnych nadeszła z Moskwy od prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Tymczasem już dwa dni po zaprzysiężeniu Łukaszenki na trzecią kadencję, szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej zatwierdzili listę 31 nazwisk białoruskich polityków, które nie będą miały prawa wstępu na teren Wspólnoty. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje właśnie prezydent Łukaszenka. Ponadto znaleźli się na niej także między innymi: minister edukacji Aleksandr Radkou, minister sprawiedliwości Wiktar Hołowanou, minister informacji Uładzimir Rusakiewicz, szef KGB Ściapan Sucharenka oraz szef publicznego radia i telewizji Aleksandr Zimowski. Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych oceniło decyzję państw Unii Europejskiej jako "krótkowzroczną" i "nieefektywną", która przyczyni się do dalszego skomplikowania relacji Białorusi z innymi krajami europejskimi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?