Boliwia: Nacjonalizacja bez wywłaszczenia
[2006-04-07 19:04:50]
Kiedy mówimy o nacjonalizacji to mamy na myśli ropę naftową i gaz ziemny, które nie powinny znajdować się pod kontrolą zagranicznych firm. Co innego stanowi własność tych koncernów, ich technologie, które rząd boliwijski uszanuje. Wywłaszczenie tych ponadnarodowych firm byłoby poważnym błędemusunięcie lub zawłaszczenie ich mienia, mając świadomość, ile firmy te zainwestowały w Boliwii oznaczałoby sprowokowanie sporu międzynarodowego. Przywódca Boliwii zagroził jednak, że rząd potraktuje w odmienny sposób firmy zagraniczne, które nie zastosują się do nowych przepisów. Morales nie skonkretyzował terminu nacjonalizacji złóż surowców naturalnych, choć w jego przekonaniu powinno to nastąpić przed połową lipca tego roku. Rząd boliwijski poza nacjonalizacją złóż zamierza również przejąć kontrolę nad produkcją, rafinacją oraz obrotem paliwami. Boliwia dysponuje drugimi po Wenezueli złożami gazu ziemnego w Ameryce Łacińskiej, szacowanymi na prawie 50 trylionów metrów sześciennych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?