Francuscy związkowcy bronią polskich pracowników

[2006-02-08 01:01:14]

Francuscy związkowcy z centrali CGT stanęli w obronie polskich pracowników zatrudnionych w elektrowni Porcheville niedaleko Paryża. Żądają oni, by pracodawca płacił Polakom za pracę nie według stawek polskich, lecz francuskich.

Czterdziestu Polaków wykonuje prace remontowe i budowlane w elektrowni od listopada 2005 r. Z formalnego punktu widzenia są oni zatrudnieni przez Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa SA (ZREW), ale na miejscu podlegają francuskiej firmie Alstom, która dostała zlecenie na przeprowadzenie prac w elektrowni.

Francuscy związkowcy stwierdzili, że polscy pracownicy są dyskryminowani. Głównym powodem krytyki jest fakt, że Polacy są opłacani według polskich stawek i dostają za pracę ok. 400 euro miesięcznie. CGT twierdzi, że na terenie Francji obowiązuje francuskie prawo, a to gwarantuje pracownikom wynagrodzenie wynegocjowane przez metalurgów w ramach układu zbiorowego. W tym sektorze zaś płace są znacznie wyższe.

Przedstawiciel firmy ZREW odrzuca zarzuty, twierdząc, że 400 euro jest podstawową częścią wynagrodzenia, a poza nią Polacy otrzymują też wysokie dodatki i mają zapewniony dach nad głową.

Dla centrali CGT sprawa jest jednak przykładem, do czego prowadzi dyrektywa o liberalizacji usług w UE, która w przyszłym tygodniu będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Zawiera ona między innymi tzw. zasadę kraju pochodzenia, która oznacza, że przedsiębiorca świadczący usługi na terenie UE może to robić na podstawie przepisów kraju pochodzenia.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku