Więzienia CIA: Marty o naruszaniu prawa przez USA
[2006-01-14 15:18:51]
"Stosowana dzisiaj strategia ani nie szanuje praw człowieka, ani nie respektuje Konwencji Genewskiej. Administracja w Waszyngtonie próbuje zwalczać terroryzm, stosując środki spoza prawa" - oświadczył. Szwajcarski prawnik Marty stoi na czele komisji badającej z ramienia Rady Europy sprawę tajnych więzień. Według niego prowadzenie nielegalnej działalności - przerzucanie i przetrzymywanie swoich więźniów na terenie Europy - przez amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą jest pewne. Marty oświadczył, że w jego przekonaniu na pytanie czy CIA naprawdę działa w Europie "można dziś powiedzieć, że bez wątpienia tak". Rada Europy rozpoczęła dochodzenie po oskarżeniach, jakie pojawiły się w listopadzie, że amerykańskie tajne służby przesłuchują w tajnych więzieniach w Europie Wschodniej kluczowych podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy i że przewoziły innych podejrzanych via Europa do krajów trzecich. Na początku tego tygodnia w Szwajcarii pojawiły doniesienia prasowe o tym, jakoby na terytorium Bułgarii i Rumunii znajdowały się z tajne więzienia CIA - patrz news Więzienia CIA - tajny faks egipskiego ministra. Marty nazwał stosunek niektórych krajów europejskich do amerykańskiej strategii antyterrorystycznej "naprawdę szokującym". Jego zdaniem nie należy jednak skupiać uwagi wyłącznie na Polsce i Rumunii jako krajach, w których miałyby istnieć wspomniane więzienia. Na konferencji prasowej w szwajcarskim mieście Burgdorf Marty mówiąc o sprawie przewożenia przez Europę więźniów CIA do krajów trzecich, gdzie część z nich miałaby być torturowana, powiedział, że już wcześniej znana była ta "nadzwyczajna interpretacja". W tym kontekście przypomniał o sprawie uprowadzenia w 2003 r. z mediolańskiej ulicy egipskiego duchownego, podejrzewanego o terroryzm, Osamy Mustafy Hasana Nasra, znanego także jako Abu Omar. Włoska prokuratura utrzymuje, że CIA zabrała Abu Omara do amerykańskiej bazy lotniczej Aviano, przewiozła samolotem do Niemiec, a następnie do Egiptu. Włosi zabiegali o ekstradycję 22 agentów CIA. Tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości nie zdecydowało jeszcze, czy skierować do Waszyngtonu oficjalną prośbę o ich ekstradycję. Włochy wydały również za tymi agentami europejski list gończy, na podstawie którego mogą zostać oni aresztowani w każdym z krajów UE. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?