Wielka Brytania: Przełomowe orzeczenie ws. tortur

[2005-12-09 10:15:33]

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że dowody, które mogły zostać uzyskane w wyniku tortur nie mogą być wykorzystane w procesach w tym kraju. Może to oznaczać konieczność zweryfikowania wszystkich spraw, w których dowody pochodzą częściowo z zagranicy.

W zeszłym roku sąd apelacyjny orzekł, że takie dowody mogą być brane pod uwagę, jeśli w torturach nie miały udziału brytyjskie władze.

Od tego wyroku odwołało się ośmiu spośród dziesięciu więźniów podejrzewanych o terroryzm i przetrzymywanych w Wielkiej Brytanii bez postawienia im zarzutów. Ich obrońcy argumentowali, że dowody zebrane w prowadzonych przez Amerykanów obozach nie powinny być brane pod uwagę.

W czwartek członkowie Izby Lordów, pełniący funkcję Sądu Najwyższego, przyznali im rację.

Teraz w sprawie musi się wypowiedzieć Specjalny Sąd Apelacyjny ds. Imigracji (SIAC). Jego zadaniem będzie zbadanie czy dowody zebrane przeciwko przetrzymywanym w Wielkiej Brytanii więźniom nie zostały uzyskane w wyniku tortur i wydanie na ten temat opinii.

Zdaniem Shamiego Chakrabartiego, dyrektora zajmującej się prawami człowieka organizacji "Liberty", decyzja lordów jest przełomowa.

To niesamowicie ważny dzień. Lordowie wysłali sygnał w kierunku demokratycznego świata, że nie ma żadnego uzasadnienia dla stosowania tortur - powiedział Chakrabarti.

To także bardzo czytelna wiadomość pokazująca co nas odróżnia od dyktatorów i terrorystów. My nie legitymizujemy tortur, wykorzystując w procesach dowody uzyskane na tej drodze - zaznaczył.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku