Albania: Brak prądu - kraj sparaliżowany

[2005-11-11 23:03:21]

Mieszkańcy Albanii borykają się od tygodnia z przerwami w dostawach prądu, ogrzewania, bieżącej wody i gazu. W niektórych regionach kraju przerwy w dostawach mediów wynoszą nawet 18 godzin. W stolicy kraju - Tiranie - prąd jest wyłączany w godzinach 7:30-16:00.

Analitycy ostrzegają, że taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może zrujnować albańską gospodarkę. Sprawa wydaje się jeszcze bardziej poważna po tym, jak albańskie władze przyznały, że rezerw energetycznych starczy na mniej niż dwa tygodnie.

Albańskie władze rozpoczęły pilne poszukiwania nowych dostawców energii elektrycznej i gazu. Rozmowy w tym celu podjęły ambasady albańskie w Bułgarii i Rumunii, a premier kraju Sali Berisha poleciał do Włoch, gdzie będzie negocjował kontrakt na dostawę energii z włoskim koncernem Enel. Albania chce także sprywatyzować około 80 małych elektrowni wodnych.

Kryzys energetyczny przekłada się na dramatyczny spadek popularności premiera Berishy, jego prawicowego gabinetu i rządzącej liberalnej Demokratycznej Partii Albanii (Partia Demokratike të Shqipërisë). Utracie zaufania nie są w stanie zapobiec nawet żywiołowe zapewnienia premiera, że to rządzący uprzednio socjaliści są winni obecnemu kryzysowi energetycznemu.

Politycy Socjalistycznej Partii Albanii (Partia Socialiste ë Shqipërisë) odpierają zarzuty Berishy. Oskarżają natomiast premiera o uprawianie amatorszczyzny i niepodjęcie na czas działań zmierzających do zabezpieczenia realizacji kontraktów na dostawę energii elektrycznej i gazu.
Po zwycięskich wyborach we wrześniu tego roku, Berisha zapowiadał, że chce szybkiego wprowadzenia Albanii do Unii Europejskiej i NATO. Zapewniał także, iż zaprowadzi w kraju rządy silne i skuteczne. Jak na razie nic z tych zapowiedzi nie stało się faktem. Zamiast tego Berisha skupia teraz na sobie cały gniew ulicy. Jeśli kryzys będzie się utrzymywał, to powtórzy się sytuacja z końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to w wyniku masowych protestów Berisha został zmuszony do ustąpienia z funkcji prezydenta. Po raz kolejny poniesie też klęskę, zasłużenie zresztą, polityka liberalna.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku