Niemcy: NPD odmówiła uczczenia ofiar nazistowskich

[2005-01-24 01:06:41]

Deputowani do saksońskiego Landtagu z ramienia neonazistowskiej Narodowej Partii Demokratycznej wyszli z sali obrad w momencie, gdy czczono symboliczną minutą ciszy pamięć ofiar zbrodni nazistowskich. Działacze NPD chcieli, aby zostały uczczone tylko ofiary nalotów alianckich na miasta Saksonii. Lider NPD Holger Apfel nazwał naloty dywanowe na Drezno "bombowym holocaustem", a aliantów "masowymi mordercami".

Oburzeni postawą deputowanych NPD są działacze Partii Zielonych, Partii Demokratycznego Socjalizmu (PDS) oraz socjaldemokraci z SPD. Krytycznie, aczkolwiek w łagodniejszym tonie, wypowiadają się także politycy z chadeckiej CDU. Lokalni działacze Zielonych i PDS zapowiedzieli, że zastanowią się nad rozpoczęciem działań w kierunku skierowania na drogę sądową wniosku o delegalizację NPD. Należy jednak zaznaczyć, że kilka lat temu podobnego wniosku nie uznał Federalny Trybunał Konstytucyjny.

NPD dostała się do Landtagu Saksonii w październiku ubiegłego roku po raz pierwszy od 36 lat. Neonaziści zdobyli niemal 10-procentowe poparcie i wprowadzili do Landtagu 12 deputowanych.

W styczniu NPD podpisała sojusz wyborczy z drugą partią skrajnej prawicy - Niemiecką Unią Ludową (DVU). Obie partie zamierzają zdobyć miejsca w Bundestagu w najbliższych wyborach.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku