Starcia w Bilbao

[2002-09-16 20:25:19]

W sobotę w Bilbao w Kraju Basków miała miejsce wielotysięczna demonstracja sprzeciwiająca się delegalizacji Batasuny. Liczbę uczestników szacuje się nawet na 90 tysięcy. Demonstracja rozpoczęła się o 17.30 pod hasłem Gora Euskal Herria (Ziemio Baskijska Powstań). Marsz wyruszył jedną z największy arterii miasta. Po przejściu przez wielotysięczny tłum około kilometra, kiedy pochód miał przejść koło komisariatu policji ta zagrodziła drogę demonstrantom wykrzykującym hasła na rzecz niepodległości. Po zaatakowaniu przez policję baskijską (Ertzaintza) czoła pochodu, gdzie w pierwszej linii szło wielu działaczy baskijskich i intelektualistów, w tym profesor Uniwersytetu Kraju Basków José Ramòn Etxbarria, znany dziennikarz Amparo Lasheras, rzecznik Batasuny Arnaldo Otega i baskijska deputowana Jone Goirizelaia, część uczestników demonstracji odpowiedziała na przemoc policji (użyto kul gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych, w wyniku tych starć i kolejnych rannych zostało dziesiątki osób) kamieniami i okrzykami “Mordercy!”, “Niepodległość!”, “Euskal Herria aurrera” (Baskonia Naprzód)!.
Zaraz po pierwszych utarczkach uczestnicy demonstracji usiedli na ziemi i przez 45 minut pozostawali bez ruchu, w tym czasie prawnicy reprezentujący demonstrantów negocjowali z przedstawicielami policji baskijskiej. W tym czasie znów doszło do starć z policją. W wyniku negocjacji planowane miejsce gdzie miała się zakończyć demonstracja, pod presją policji przeniesiono w punkt gdzie znajdowało się czoło pochodu.
W trakcie wecu mówcy deklarowali że manifestanci walczą o prawa dla Ziemi Baskijskiej i wypowiadają się w imieniu znacznej części baskijskiego społeczeństwa. Jeden z organizatorów demonstracji powiedział: “Oni mają media, ale ten naród ma wolę i siłę aby zmierzać naprzód”. Brutalna interwencja policji wywołała komentarze, mówiące o “końcu demokracji”, który jest wynikiem pogwałcenia podstawowych praw obywatelskich.
Po zakończeniu wiecu policja znowu zaatakowała demonstrantów i po raz kolejny doszło do starć ulicznych, policja po raz kolejny użyła kul gumowych, demonstranci odpowiedzieli kamieniami i butelkami z benzyną.
Pewne jest jedno, nic nie mogło wpłynąć korzystniej na popularność Batasuny niż jej delegalizacja. Sobotnia demonstracja była największym jak do tej pory protestem przeciwko delegalizacji tej niepodległościowej partii baskijskiej. Poprzednie protesty, które miały miejsce m. in. w San Sebastian, Bilbao i Vitorii mimo swojej gwałtowności rozmiarami były nieporównywalnie mniejsze. Świadczyć to może o wzbierającym w społeczeństwie baskijskim sprzeciwie w stosunku do polityki Madrytu i decyzji o delegalizacji Batasuny.
Na pewno zrozumiał to szef pionu do walki z terroryzmem policji baskijskiej, który w wywiadzie dla Le Monde oświadczył, że delegalizacja Batasuny utrudni walkę z terroryzmem, doprowadzi do utajnienia jej struktur, jeszcze głębszej konspiracji komórek ETA, a co najważniejsze może zerwać jedyną nić do prowadzenia negocjacji z ETA – takim pomostem w Irlandii była Sinn Fein. Według tegoż funkcjonariusza, jedynym sposobem rozwiązania „problemu baskijskiego” i powstrzymania terroru są negocjacje. Po tej wypowiedzi rzecznik rządzącej Hiszpania Partii Ludowej zażądał dymisji wspomnianego funkcjonariusza, który moim zdaniem zaprezentował spora dozę realizmu i co tu dużo mówić - znajomości swojego rzemiosła. Wydaje się, że jeszcze długo nie uda się doprowadzić do pokoju w Kraju Basków, a ostry kurs rządu Aznara doprowadzić może tylko do wzrostu napięcia i przemocy.

Karol Kretkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku