Bydgoszcz: Posiedzenie Rady Naczelnej PPS

[2006-02-20 01:34:23]

Wybory samorządowe, powołanie nowego stowarzyszenia i plany rządowe dotyczące zmian stanu prawnego Państwowej Inspekcji Pracy to tematy dominujące na posiedzeniu Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej, które się odbyło w sobotę 18 lutego w Bydgoszczy.

Rada Naczelna PPS zadecydowała, że wojewódzkie i okręgowe organizacje PPS będą mogły tworzyć samodzielne komitety wyborcze lub też samodzielnie decydować o przystępowaniu do lokalnych koalicji wyborczych, których program nie jest sprzeczny z programem PPS. Rada wsparła też inicjatywę powołania stowarzyszenia Ruch Polskie Porozumienie Społeczne, w ramach którego zainteresowane okręgi PPS będą mogły uczestniczyć w wyborach samorządowych.

Pepeesowcy skrytykowali rządowe plany zmiany stanu prawnego Państwowej Inspekcji Pracy, podlegającej dotychczas Sejmowi, zmierzające do wchłonięcia jej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ich zdaniem krok ten będzie miał negatywny wpływ na upowszechnienie idei podnoszenia standardów ochrony pracy i podporządkuje je bieżącej polityce kreowanej przez aktualnie rządzące ugrupowania, które są "zorientowane częściej na obniżanie wszelkimi sposobami kosztów pracy niż na dbałość o stan zdrowotny pracujących Polaków". Tymczasem nadzór władzy ustawodawczej na PIP gwarantuje ratyfikowana przez Polskę w 1995 roku Konwencja nr 81 MOP. Socjaliści wezwali związki zawodowe i parlamentarzystów do przeciwstawienia się próbom wprowadzenia zmian stanu prawnego PIP.

Rada Naczelna PPS wsparła stanowisko IV Krajowego Zjazdu Delegatów Konfederacji Pracy w sprawie zwolnienia z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego obywateli polskich pozostających bez pracy. "Jest w interesie społeczeństwa swobodny dostęp do środków masowego przekazu dla każdego mieszkańca Polski. Jedynie w ten sposób możemy kształtować demokratyczne stosunki społeczne. Ciężar utrzymywania struktur i instytucji państwowych powinni ponosić głównie beneficjenci istniejącego systemu" - czytamy w stanowisku RN PPS.

Socjaliści poparli też stanowisko Komitetu Obrony Bezrobotnych dotyczące przyznania gwarantowanego dochodu minimalnego wszystkim osobom pozostającym bez pracy.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 lipca:

1870 - Rady Generalne zatwierdziły I Międzynarodówkę.

1921 - W Łodzi początek obrad XVIII Kongresu PPS, który przyjął nowy statut partii. Uchwalono, że PPS nie będzie brać udziału w rządach koalicyjnych z partiami burżuazyjnymi. Podjęto decyzję o wystąpieniu z II Międzynarodówki. PPS liczyło 55 tys. członków.

1936 - Hiszpania: W Katalonii, utworzona przez anarchistów "Żelazna Kolumna", licząca ponad tysiąc milicjantów, wyruszyła z Barcelony, by walczyć z frankistami.

1961 - Nikaragua: Powstał Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN).

1976 - Mário Soares z Partii Socjalistycznej został premierem Portugalii.

1993 - Brazylia: Szwadron śmierci dokonał masakry bezdomnych dzieci pod kościołem Candelária w Rio de Janeiro.


?
Lewica.pl na Facebooku