Odwołanie Leppera
[2001-11-30 01:05:41]
W głosowaniu padło 318 głosów za odwołaniem, 74 przeciwko i 21 wstrzymujących się. W burzliwej debacie poprzedzającej głosowanie w obronie Leppera stanął klub Samoobrony oraz Liga Polskich Rodzin. Występująca w imieniu Samoobrony Renata Beger wniosła o zamknięcie posiedzenia Sejmu i odesłanie wniosków o odwołanie do komisji sejmowych. Zygmunt Wrzodak (LPR) powiedział, że posłowie jego ugrupowania w tym głosowaniu kierować się będą własnym sumieniem. Dodał, że wypowiedź Leppera pod adresem Cimoszewicza była rezultatem arogancji rządu wobec własnych obywateli, bowiem w negocjacjach na temat naszego akcesu do Unii Europejskiej o oficjalnym stanowisku w sprawie obrotu ziemią minister Brukselę poinformował wcześniej niż polską opinię publiczną. Przedstawiciele PO i PiS podkreślali, że za wybór Leppera na wicemarszałka Sejmu odpowiedzialność ponosi koalicja rządząca, która poparła lidera Samoobrony, pomimo iż była świadoma, jaki sposób uprawiania polityki on sam preferuje. W dyskusji głos zabrał sam Andrzej Lepper. Powiedział, że kasety wideo z nagraniem dzisiejszych obrad Samoobrona upowszechni w każdej gminie, by wyborcy mogli zobaczyć, "że śmiejecie się z handlowców na bazarach, śmiejecie się z tego, gdy mówi się, że ktoś rozkrada Polskę, że ktoś przez 12 lat doprowadził do trzech milionów ludzi bezrobotnych". Następnie przystąpił do zadawania pytań o korupcję posłom i przywódcom PO i SLD. Wymienił kilka nazwisk: Pawła Piskorskiego, Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska i dwóch ministrów SLD - Włodzimierza Cimoszewicza i Jerzego Szmajdzińskiego, wiążąc z nimi konkretne kwoty (idące w setki tysięcy dolarów), które jakoby miały im zostać przekazane przez różnych donatorów, w tym również osoby ze świata przestępczego. Leszek Miller komentując to wystąpienie wyraził swoje zaufanie do dwóch oskarżonych przez Leppera ministrów. Minister Sprawiedliwości, Barbara Piwnik, zapowiedziała, że prokuratura zbada wypowiedź lidera Samoobrony zarówno pod kątem zawartych w niej oskarżeń, jak i jej zgodności z obowiązującym prawem. Piskorski w wypowiedzi dla TV nazwał Leppera "chamem" i powiedział, że właściwą dla mężczyzny reakcją byłoby danie mu w twarz. Dodał, że nie zamierza podawać "takiego śmiecia" do sądu, to bowiem jedynie wzmogłoby medialną wrzawę wokół lidera Samoobrony. Niemniej niedługo potem prezydium PO wydało oświadczenie, wedle którego wszyscy "pomówieni" przez Leppera członkowie Platformy wystąpią w tej sprawie do sądu. Liderzy SLD i PSL nie wykluczyli swojego poparcia dla kandydata Samoobrony w wyborach na wakujące po Lepperze stanowisko wicemarszałka. Mówiąc, że należy się ono trzeciej co do wielkości siły politycznej w polskim Sejmie, podkreślali jednak, że nie spotka się z ich przychylną reakcją ewentualne uporczywe domaganie się przez Samoobronę powrotu Leppera na tę funkcję. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?