Warto przy tej okazji wspomnieć, że Łódź to szczególne miasto, jeśli chodzi o tradycje robotnicze, rewolucyjne i lewicowe. 120 lat temu łódzcy robotnicy powstali, aby zrywem i buntem zaprotestować przeciwko wyzyskowi i za godnymi warunkami pracy i płacy. Nawiązał do tego łódzki polityk Nowej Lewicy – Tomasz Trela. „Wiemy, co wydarzyło się 139 lat temu w Chicago, o co walczyli robotnicy. Wtedy ośmiogodzinny dzień pracy, godna płaca były marzeniem. Dla lewicy najważniejszy jest człowiek, a dla człowieka najważniejsza jest praca. Dzisiaj ośmiogodzinny dzień pracy to niemal standard, dzisiaj Lewica walczy o coś więcej - o czterodniowy tydzień pracy” - mówił wiceprzewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.
Głos zabrała również Magdalena Biejat, kandydatka na prezydenta RP. Jak mówiła: „ Dzisiaj partie ścigają się o to, kto zrobi kolejne prezenty przedsiębiorcom, my stoimy po stronie pracowników. Kiedy politycy opowiadają, że 30 milionów obywateli jest na garnuszku przedsiębiorców, my mówimy: to z pracy bierze się dobrobyt, to praca pracowników etatowych przynosi nam wzrost gospodarczy. Usłyszeliśmy, że wprowadzając pilotaż skrócenia czasu pracy, dzięki któremu będziecie pracować wydajniej i mieć więcej czasu dla siebie, rodziny, chcemy zamordować polską gospodarkę. To jest skandal. Nie damy się zakrzyczeć, wmówić, że dbanie o pracowników, godne warunki pracy, odpoczynek komukolwiek zagraża”. Zapowiedziała również, że Lewica nie zgodzi się na "uśmieciowienie" rynku pracy. Wspomniała również o wywalczeniu przez parlamentarną Lewicę rekordowej podwyżki płacy minimalnej, projektu renty wdowiej, dodatków dla pracowników socjalnych oraz wsparcia dla rodziców wcześniaków.
Po pochodzie na Piotrkowskiej, obchody 1 Maja przeniosły się na Stary Rynek. W tym miejscu powstało miasteczko OPZZ. Odbywały się tam debaty, m.in. na temat polityki gospodarczej, emerytur, zasiłków macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich. W spotkaniu wzięli również udział eksperci ww. centrali związkowej i wielu instytucji, w tym Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Instytutu Medycyny Pracy.
https://expressilustrowany.pl/pochod-ulica-piotrkowska-miasteczko-na-starym-rynku-tak-sie-swiecil-1-maja-w-lodzi/ar/c1p2-27523113