Powstała Związkowa Alternatywa Lektorów Języków Obcych

[2023-07-29 16:42:48]

Kilka dni temu w ramach Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa powstał związek lektorów języków obcych. Jego działacze protestują przeciwko łamaniu prawa pracy wobec lektorów języków obcych i działaniu inkubatorów przedsiębiorczości.

Związkowcy wskazują, że obecnie tysiące lektorów nie podpisuje umów ze szkołami języków obcych, tylko z inkubatorami przedsiębiorczości (np. Firma Dla Każdego, Europejska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości, Twój StartUp). Inkubatory oferują zazwyczaj umowy o dzieło, w ramach których lektorzy płacą bardzo niski podatek, a dziełem są slajdy lub grafiki, które są potem wykorzystywane przy prowadzeniu lekcji. Za same lekcje lektorzy nie otrzymują wynagrodzenia. Dzięki temu jednak ani lektorzy, ani inkubatory, ani szkoły języków obcych nie płacą składek emerytalno-rentowych. Inkubatory czerpią natomiast zyski, pobierając od każdego lektora opłatę w wysokości 350-500 zł miesięcznie. Szkoły podpisują natomiast odrębne umowy z inkubatorami, również optymalizując koszty.

Niekiedy inkubatory oferują umowy zlecenia, od których obecnie są już odprowadzane składki, ale w ich ramach lektorzy nie mają prawa do urlopów i wszystkich świadczeń wynikających z umowy o pracę. Warto pamiętać, że praca lektora dla szkół języków obcych prawie zawsze spełnia wszystkie kryteria umowy etatowej, czyli jest prowadzona w określonym miejscu, czasie i pod nadzorem pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy oferowanie lektorom umów innych niż etatowe jest więc łamaniem prawa.

Związkowa Alternatywa Lektorów Języków Obcych zapowiada, że będzie piętnować naganne praktyki inkubatorów przedsiębiorczości i szkół języków obcych oraz dążyć do poprawy warunków pracy tysięcy lektorów z całej Polski. Związkowcy obiecują, że w najbliższych tygodniach informacje na temat patologii w branży zgłoszą między innymi do Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku