Związkowcy Społem przeciw podatkowym propozycjom rządu
[2016-02-04 13:55:47]
W propozycji rządowej sieci handlowe mają płacić 0,7% dla przychodów do 300 mln zł miesięcznie, a powyżej tej kwoty stawka rośnie do 1,3%. Dodatkowo większość sejmowa chce wprowadzić specjalny podatek wysokości 1,9% przychodu za handel w soboty, niedziele i święta. Kwota wolna od podatku ma wynieść 1,5 mln zł miesięcznie. Dla Społem najgroźniejszy jest pomysł, aby podatek był odprowadzany od sieci, a nie poszczególnych sklepów. W praktyce to rozwiązanie oznaczałoby, że nawet nieduże sieci handlowe weszłyby w stawkę 1,3%, co oznaczałaby dla nich radykalny spadek stopy zysku. W konsekwencji upadłaby znaczna część sieci średniej wielkości, a umocniłyby się największe i najbardziej majętne sieci hipermarketów zagranicznych. Z drugiej strony rząd wsparłby w ten sposób najmniejsze sklepy, w których ceny są wysokie, a standardy pracy i płace często bardzo niskie. Warto pamiętać, że płace w handlu detalicznym wciąż należą do najniższych na polskim rynku pracy. Po wdrożeniu propozycji rządowych znacznie trudniej będzie nam negocjować podwyżki płac. Dotyczy to też handlu w weekendy i święta, kiedy stawki za pracę powinny być wyższe niż w dni powszednie. Wysokie opodatkowanie handlu w weekendy mogłoby raczej przyczynić się do zwolnień niż wyższych płac. Związkowcy Społem apelują o zniesienie najwyższej stawki podatku przychodowego lub jej obniżenie przynajmniej do 1% oraz zniesienie weekendowego podatku „karnego”. Jednocześnie federacja sugeruje rozważenie innych rozwiązań od tych rekomendowanych przez rząd. Zdaniem związkowców ekipa rządząca powinna stanowczo przeciwdziałać unikaniu płacenia podatków przez część sieci handlowych. Autorzy oświadczenia wskazują, że w rozwiniętych krajach zachodnich wpływy do budżetu z opodatkowania firm są znacznie wyższe niż w Polsce przy wyższych stawkach podatku CIT. Demokratyczne państwo posiada instrumenty, aby konsekwentnie ściągać podatki od przedsiębiorstw i powinno je wykorzystywać. Jednocześnie uważamy, że rząd powinien rozważyć wprowadzenie progresji w podatku CIT. Podsumowując pismo, związkowcy grożą, że przyjęcie zmian w obecnym kształcie spotkałoby się akcjami protestacyjnymi tysięcy pracowników Społem. Mimo to liczą, że „rząd, który obiecywał „dobrą zmianę”, odejdzie od rozwiązań szkodliwych dla pracowników, konsumentów i całej gospodarki”. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Pile!
- Piła, plac Konstytucji 3 Maja
- 2 maja (piątek), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
26 kwietnia:
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".
1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.
1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.
1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.
1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.
1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.
1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.
1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.
2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.
2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.
?