Opublikowano Raport o Szczęściu na Świecie

[2015-04-24 14:35:09]

Opublikowany został „World Happiness Report 2015” pod redakcją Johna Helliwella, Richarda Layarda i Jeffreya Sachsa. Ten liczący 172 strony i dostępny w Internecie dokument składa się z ośmiu rozdziałów, z których jeden zawiera m.in. ranking krajów pod względem tego, jak ludzie odpowiadają na pytanie, jak oceniają dzisiaj swoje życie na skali od 0 do 10. Tak naprawdę ranking dotyczy więc oceny życia, a nie szczęścia, lecz autorzy wyjaśniają tytuł raportu względami marketingowymi. Ponadto poczucie szczęścia, w odróżnieniu od oceny życia bardziej zależne jest od dnia tygodnia. Ludzie, którzy mają wolne w weekend średnio deklarują, że są bardziej szczęśliwi, niż gdy zapyta się ich w dzień pracy.

W rankingu obejmującym ogółem 158 państw czołowe miejsca zajęły kolejno: Szwajcaria, Islandia, Dania, Norwegia, Kanada, Finlandia, Holandia i Szwecja.

Polska znalazła się na odległym 60. miejscu. Wyprzedziły nas takie sąsiadujące z nami państwa, jak: Czechy (31. miejsce), Niemcy (26.), Słowacja (45.), a także znacznie biedniejsze od nas kraje, np. Salwador (42.), Gwatemala (43.), Uzbekistan (44.) i Mołdawia (52).

Spośród krajów, z których stosunkowo często zamieszczamy wiadomości Wenezuela znalazła się na 23. miejscu, Meksyk – na 14., Izrael – na 11., Wielka Brytania – na 21., Francja – na 29., Hiszpania – na 36., USA – na 15, Rosja – na 64., Grecja – na 102., Węgry – na 104., Ukraina – na 111., Iran – na 110., Irak – na 112.

Bogactwo materialne mierzone PKB na głowę nie było – na poziomie różnic międzypaństwowych – najważniejsze dla oceny życia. Pośród wyznaczników tego, jak ludzie oceniali swoje życie, jeśli nie uwzględniać doświadczanych emocji, znacznie większe od PKB znaczenie miały (w takiej kolejności): wsparcie społeczne, czyli posiadanie kogoś, na kogo można liczyć w razie problemów, wolność dokonywania wyborów życiowych, szczodrość w przeznaczaniu pieniędzy na cele charytatywne oraz ocena rozprzestrzenienia korupcji w rządzie i biznesie.

Obecny „World Happiness Report” jest trzecią taką publikacją. Poprzednie miały miejsce w latach 2012 i 2013, przy czym ten drugi miał – zgodnie z informacją podaną we wstępie do obecnego – półtora miliona czytelniczek i czytelników.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 lipca:

1783 - Urodził się Simón Bolívar, bohater walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy hiszpańskiej.

1823 - Chile: Zniesiono niewolnictwo.

1920 - Ignacy Daszyński (PPS) został wicepremierem koalicyjnego Rządu Obrony Narodowej z W. Witosem na czele.

1976 - Zmarł Adam Pragier, ekonomista, działacz socjalistyczny, poseł PPS, więzień twierdzy brzeskiej.

1983 - Wenezuela: W 200. rocznicę urodzin Simóna Bolívara powstała tajna, lewicowa organizacja polityczno-wojskowa Boliwariański Ruch Rewolucyjny-200. Jednym z jej założycieli był późniejszy prezydent kraju Hugo Chávez.

2005 - Wenezuela: W Caracas rozpoczęła emisję utworzona przez prezydenta Hugo Cháveza panamerykańska telewizja TeleSUR.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI) został prezydentem Albanii.


?
Lewica.pl na Facebooku