Kraków: Dobre otwarcie Budżetu Obywatelskiego
[2015-04-08 23:27:07]
![]() Liczba projektów zgłoszonych przez mieszkańców Krakowa do Budżetu Obywatelskiego 2015 podobna jest do zeszłorocznej edycji programu. Na poziomie całego miasta jest to 167 wniosków (w 2014 - 157), a w dzielnicach 444 (w 2014 - 499). Liczby jeszcze mogą być większe, zaprezentowano bowiem stan na 8 kwietnia z godziny 12.00, a część wniosków może jeszcze dotrzeć pocztą. Nie sprawdziły się więc obawy urzędników oraz opinie krytyków, że tegoroczny budżet obywatelski w Krakowie "nie wypali". Wydaje się wręcz, że można mówić o znacznym postępie - Magistrat już wcześniej informował, że wniosków wprawdzie wpływa mniej, ale są lepiej przygotowane merytorycznie. W ogólnej puli znacznie mniejszy odsetek stanowią pomysły w rodzaju "naprawy dziury w drodze" czy standardowe "nasady zieleni". Nie widać też większej liczby projektów zamierzonych jako skok na miejską kasę w celu załatwienia zleceń czy celowo skonstruowanych w sposób ograniczające szansę innych. Porównywalnie dużo jest wniosków złożonych przez instytucje i placówki miejskie, np. budowy boisk czy doposażenia bibliotek, na ogół mają one jednak bardziej otwarty charakter niż część zeszłorocznych. Wśród zadań ogólnomiejskich znalazły się m.in.: SMOG – STOP (informacja dla mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza), pitniki krakowskie (przywrócenie tradycyjnych wodopojów) czy wykup gruntów pod parki miejskie. Niewątpliwie konfrontacyjny wobec włodarzy Magistratu charakter ma ostatni na liście pomysł, czyli "Rewitalizacja Placu Wszystkich Świętych poprzez utworzenie terenów zielonych, placu zabaw oraz miejsc postojowych dla niepełnosprawnych i likwidację parkingu dla urzędników". W dzielnicach zaproponowano m.in. utworzenie bezpłatnych punktów porad prawnych dla lokatorów, ograniczanie ruchu samochodowego, monitoring chaosu reklamowego czy działania na rzecz zmniejszenia ilości zaśmiecających miasto ulotek. W zeszłym roku na budżet obywatelski zarezerwowano blisko 4,5 mln, a w głosowaniu wybrano do realizacji 68 projektów, m.in. zainstalowanie sekundników na 6 skrzyżowaniach, likwidację "bazgrołów" oraz stworzenie stref z darmowym miejskim internetem. W tym roku miasto na zadania ogólnomiejskie przeznaczyło 10 mln zł, a na zadania dzielnicowe ponad 4 mln zł. Do końca maja złożone propozycje podlegać będą ocenie formalno-prawnej. Te, które pomyślnie przebrną przez to sito, zostaną przedłożone pod głosowanie krakowian w dniach 20-28 czerwca. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?