Rosja czeka na wyjaśnienia ws. Pomnika Braterstwa Broni

[2015-02-26 21:52:56]

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie jest zaniepokojona decyzją warszawskich radnych w sprawie pomnika "czterech śpiących" (na zdjęciu). Zdecydowali oni, że monument, zdemontowany w związku z budową metra, nie wróci na dawne miejsce.

Rzeczniczka prasowa Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie Waleria Perżinskaja podkreśliła w rozmowie z agencją TASS, że w 2011 roku władze Warszawy uzgodniły z nią powrót pomnika. Tymczasem 26 lutego radni odstąpili od tamtej uchwały.

Parżinskaja przypomniała, że w grudniu 2014 ambasada skierowała list do szefa Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa z zapytaniem o lokalizację pomnika, jednak dotąd nie otrzymała odpowiedzi. Nadal oczekujemy, że oficjalne organy władzy wyjaśnią swoje stanowisko w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka.

Pomnik Braterstwa Broni stanął na warszawskiej Pradze w listopadzie 1945 roku. Z uwagi na pochyloną postawę części uwiecznionych na nim żołnierzy został potocznie nazwany "pomnikiem czterech śpiących". W 2011 roku w związku z budową drugiej linii metra został zdjęty, a po zakończeniu budowy miał wrócić nieopodal poprzedniej lokalizacji.

jkl

Fot. archiwum


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku