Międzynarodowa akcja solidarnościowa z pracownikami IKEA w Kanadzie

[2013-12-19 17:06:39]

Setki pracowników portowych w dziesięciu krajach na świecie przystąpiły do akcji solidarnościowych z pracownikami kanadyjskiej filii koncernu IKEA w Richmond. Dokerzy portowi zrzeszeni w jedenastu związkach zawodowych należących do Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu(ITF) wyeksponowali w swoich portach plakaty i transparenty z napisami "Dokerska solidarność z pracownikami IKEA". W Szwecji, Holandii, Australii, Japonii, Norwegii, Finlandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie związkowcy zorganizowali na terenie portów wiece solidarnościowe. Dodatkowo zwiazkowcy z Turcji, Brazylii i Polski wystosowali noty solidarnościowe.

Pracownicy kanadyjskiej filii IKEA od siedmiu miesięcy prowadzą akcję strajkową w obronie swoich warunków pracy. IKEA zamiast prowadzić konstruktywne negocjacje z pracownikami zrzeszonymi w związku zawodowym Teamsters, dokonała lockoutu i odmawia pracownikom prawa powrotu do pracy do czasu aż zrezygnują ze swoich postulatów.

Pracownicy IKEA w Richmond protestują przeciwko wprowadzonemu przez firmę dyskryminacyjnemu systemowi płacowemu polegającemu na dwóch różnych systemach wynagrodzeń dla różnych pracowników. Dodatkowo firma zlikwidowała wynegocjowane wcześniej przywileje zdrowotne dla rodzin pracowniczych. Związkowcy próbują nakłonić firmę do negocjacji lecz w odpowiedzi spotykają się z wrogimi działaniami zarządu. W rezultacie, od siedmiu miesięcy pozostają bez wynagrodzeń i bez pracy.

W obronie poddanych lockoutowi pracowników wystąpiły Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) oraz międzynarodowy, zrzeszający ponad trzy miliony członków związek Uni Global. Postanowiły one zbadać przyczyny konfrontacyjnego nastawienia firmy.

Przy współpracy ze szwedzkim związkiem zawodowym Handels, który zrzesza pracowników IKEA w Szwecji, ustalono, że kanadyjski oddział IKEA zatrudnił do współpracy nową kancelarię prawną, znaną z działań antyzwiązkowych firmę Fasken Martineau, która ma doświadczenie w doradzaniu korporacjom jak skutecznie atakować prawa pracownicze i twardo radzić sobie ze związkami zawodowymi.

Cytowany przez ITF delegat strajkujących, który udwiedził szwedzkich związkowców, pytał kierownictwo IKEA dlaczego zatrudniło znaną z antyzwiązkowych działań firmę prawniczą i udaje, że prowadzi negocjacje, zamiast faktycznie usiąść do stołu negocjacyjnego. Mówił on: Już czas, by IKEA wprowadziła w życie swoje własne wartości i zaprzestała stosowania praktyk antyzwiązkowych i zastraszania pracowników, by zakończyła lockout, który trwa od ponad siedmiu miesięcy i by powróciła do stołu negocjacyjnego w dobrej wierze.

Przedstawiciel ITF Peter Lahay mówił: IKEA trzyma swoich pracowników na ulicy od siedmiu miesięcy wyłącznie z chęci odwetu. Ci pracownicy korzystali ze swojego legalnego prawa do odrzucenia żądań IKEi odnośnie zaprowadzenia dyskryminacyjnego systemu płac i cięć w rodzinnym systemi opieki zdrowotnej.

Firmę IKEA oskarżano już wcześniej o nieuczciwe działania w stosunku do pracowników i korzystanie z wyzysku w krajach skąd pochodzą materiały do jej produktów. Wtedy postawę firmy zmieniła międzynarodowa akcja bojkotu, którą firma odczuła finansowo.

Więcej informacji na temat nieuczciwej polityki firmy pożna znaleźć na stronie: IKEAHurtsFamilies.com.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku