
Ekwador: Rafael Correa zaprzysiężony na trzecią kadencję
[2013-05-25 12:05:55]
24 maja prezydent Ekwadoru Rafael Correa (na zdjęciu) został w siedzibie Zgromadzenia Narodowego zaprzysiężony na kolejną czteroletnią kadencję. W uroczystości brali udział prezydenci m.in. Boliwii, Kolumbii, Chile, Wenezueli i Gruzji. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do Quito nie przybył prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad.
Correa, 50-letni lewicowy ekonomista 17 lutego zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 57 proc. głosów. Najprawdopodobniej będzie kontynuował "rewolucję obywatelską", dzięki której sprawuje urząd od stycznia 2007 roku. Po sześciu latach rządów wciąż cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki programom społecznym i projektom infrastrukturalnym finansowanym z dochodów z ropy.
Partia prezydenta po raz pierwszy będzie dysponować zdecydowaną większością głosów w parlamencie. Dlatego Correi najpewniej uda się przeprowadzić serię reform w dziedzinie górnictwa, rolnictwa, ubezpieczeń społecznych, a także wprowadzić ustawę medialną krytykowaną przez wielkie firmy telekomunikacyjne. Powodzenie tych planów zależy od cen ropy oraz dodatkowych inwestycji zagranicznych, zwłaszcza w sektorze górniczym. Głównym wierzycielem i nabywcą ekwadorskiej ropy są Chiny.
W swoim przemówieniu prezydent skrytykował: lokalne media, które jego zdaniem codziennie łamią podstawowe zasady obiektywizmu i etyki dziennikarskiej, Organizację Państw Amerykańskich (OPA) oraz Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka (IACHR). Ta ostatnia według niego stała się narzędziem prześladowania postępowych rządów, zarzucając mu rzekome nieprzestrzeganie wolności słowa i praw człowieka.
Szef państwa powtórzył, że obecna kadencja będzie jego ostatnią. Im wcześniej się wycofamy, tym lepiej. Dzięki tym młodym ludziom kraj jest pełen nadziei - podkreślił, zwracając się do 29-letniej przewodniczącej parlamentu Gabrieli Rivadeneiry. W 2017 roku Correa zamierza przeprowadzić się do Belgii, skąd pochodzi jego żona.
Jarosław Klebaniuk Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
?