Niemcy: 80. rocznica głosowania SPD przeciwko Hitlerowi

[2013-03-23 21:50:51]

23 marca 2013 niemiecka SPD oddała hołd swoim partyjnym kolegom, którzy 80 lat temu w parlamencie jako jedyni sprzeciwili się przyznaniu kanclerzowi Adolfowi Hitlerowi nadzwyczajnych pełnomocnictw.

W Berlinie Frank-Walter Steinmeier, szef klubu parlamentarnego SPD złożył wieniec w miejscu, gdzie 23 marca 1933 odbywała się sesja parlamentu, podczas której uchwalono ustawę, przyznającą Hitlerowi prawo do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy z pominięciem parlamentu.

Przed 80 laty Otto Wels, wówczas szef SPD powiedział przed głosowaniem: Można nam odebrać wolność i życie, ale nie godność, Swoją postawą naraził życie swoje i pozostałych członków klubu parlamentarnego SPD, jednak jest ona do dziś uważana za chlubną kartę w historii niemieckich socjaldemokratów, których partia obchodzi w tym roku 150. rocznicę powstania.

Jak przypomina Jacek Lepiarz z PAP, Hitlerowi do uchwalenia ustawy potrzebna była większość dwóch trzecich głosów; NSDAP oraz jej koalicjanci dysponowali 340 mandatami na 647 miejsc. Niezbędne było więc poparcie partii centrowych. Przed posiedzeniem parlamentu, który po pożarze Reichstagu obradował w budynku teatru Krolloper, posłowie poddani zostali ogromnej presji. Szef MSW, nazista Wilhelm Frick, groził publicznie, że parlamentarzyści, którzy nie poprą ustawy, będą musieli liczyć się z konsekwencjami swego postępowania. Przed budynkiem parlamentu bojówkarze SA i SS lżyli posłów partii demokratycznej, grozili im, strącali im kapelusze z głów. Nazistowskie bojówki obsadziły przed głosowaniem korytarze i przejścia w parlamencie. Na wniosek NSDAP aresztowanych lub będących na emigracji 81 posłów Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) pozbawiono mandatów, co dodatkowo ułatwiło uzyskanie wymaganej większości.

Ze 120 wybranych w marcu posłów SPD część nie mogła wziąć udziału w posiedzeniu ze względu na aresztowanie lub ucieczkę z kraju. Pomimo nacisków, wszyscy obecni na sali 94 socjaldemokraci zagłosowali przeciwko ustawie. Pozostałe partie, w tym katolicka Niemiecka Partia Centrum, poparły ustawę o nadzwyczajnych pełnomocnictwach, dzięki czemu Hitler mógł sprawować dyktatorskie rządy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku