Laureatami Gospodarczych Malin za 2011 rok zostali premier Donald Tusk, przedsiębiorca Ireneusz Król oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To niechlubne „wyróżnienie” co roku przyznaje organizacja Pracodawców RP i redakcja „Pulsu Biznesu” dla osób i instytucji, które w minionym roku miały negatywny wpływ na polską gospodarkę, szkodziły przedsiębiorczości, bądź psuły standardy rynku kapitałowego.
Kandydatury nominują czytelnicy gazety oraz internauci. W tym roku wpłynęło aż 246 kandydatur. Z tych, które najczęściej się powtarzały, wybrano po trzy w kategoriach: polityk, przedsiębiorca i instytucja.
W kategorii polityk Malinę zdobył Donald Tusk za opóźnianie reform gospodarczych. Premier wyprzedził Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Rostowskiego.
Ireneusz Król Malinę zdobył za nieprzejrzystość w inwestowaniu i pokonał inwestora giełdowego Macieja Niebrzydowskiego oraz przedsiębiorcę Arkadiusza Kuicha.
ZUS otrzymał nagrodę za słabe gospodarowanie pieniędzmi, w pokonanym polu zostawiając Ministerstwo Finansów i Sejm RP.
Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk odebrał nagrodę, podkreślając, że klienci ci są coraz bardziej zadowoleni z obsługi kierowanej przez niego instytucji. Zwrócił również uwagę na bardzo dobrą ściągalność składek, która wynosi 99 procent.
Prezes Centrozapu Katowice Ireneusz Król do „nagrody” odniósł się z przymrużeniem oka. Mówił o dokonaniach prowadzonej przez siebie spółki, zwracając uwagę, że jest to najbardziej dynamiczna spółka na GPW.
Przebywający na urlopie premier Donald Tusk nagrody nie odebrał.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.