Młodzi Socjaliści o emeryturach
[2012-01-06 17:15:25]
Swój sprzeciw wobec podniesienia wieku emerytalnego MS uzasadnia następująco: W naszej opinii proponowane zmiany niosą ze sobą bardzo negatywne skutki społeczne, które będą miały przede wszystkim długofalowe konsekwencje. Rząd Donalda Tuska w swojej krótkowzroczności nie widzi, że w kulturze patriarchalnej, gdzie gros obowiązków domowych spoczywa na kobietach (pracujących de facto na dwóch etatach: zarobkowym i domowym) podniesienie wieku emerytalnego spowoduje spadek dzietności, a w efekcie niższe wpływy do ZUS. Dodatkowo udział OFE w systemie emerytalnym zmniejsza wysokość emerytury, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy. W temacie waloryzacji swoje stanowisko Rada Krajowa Młodych Socjalistów tłumaczy: Celem nadrzędnym zmiany sposobu waloryzacji emerytur i rent jest zmniejszenie zbyt dużej dysproporcji w wysokości świadczeń i skierowanie szerokiego strumienia pieniędzy na rzecz najbiedniejszych świadczeniobiorców. Ponieważ osoby te z reguły wydają całość swoich dochodów na najbardziej podstawowe dobra, pozwoli to nie tylko na złagodzenie skutków nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, pomoże także w utrzymanie stabilnego wzrostu PKB Polski, na poziomie umożliwiającym zbliżenie się do bogatych krajów Zachodu. Drugim korzystnym skutkiem przyjęcia kwotowej waloryzacji będzie znaczące zmniejszenie deprywacji materialnej i społecznej osób starszych i niepełnosprawnych. Młodzi Socjaliści proponują również szereg całościowych zmian w polskim systemie emerytalnym. Są wśród nich: wprowadzenie obowiązkowych składek przy umowach śmieciowych, ustalenie minimalnego i maksymalnego zakresu wysokości świadczenia emerytalnego, likwidacja górnego progu dochodu, od którego nie ma obowiązku opłacania składek na ZUS oraz likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 maja:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.
?