Katowice: Międzynarodowa konferencja w obronie publicznej służby zdrowia
[2011-11-21 18:27:36]
![]() Gospodarzami katowickiego spotkania środowiska pracowników służby zdrowia z Francji, Niemiec, Austrii i Polski byli dr Zbigniew Zdónek (Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80") i Iwona Borchulska (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - region śląski). Współorganizatorem konferencji był również francuski związek SUD-Sante (z jego przewodniczącym Wladimirem Nieddu), natomiast w dyskusji brali również udział członkowie Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau Parti anticapitaliste) z Francji oraz Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80". W sumie w konferencji uczestniczyło sto osób. Polscy prelegenci mówili m.in. o przekształceniach publicznych dotąd szpitali w prywatne firmy, nazywane spółkami prawa handlowego, nastawione wyłącznie na zysk. Wykazywano, że tracą na tym pracownicy sektora zdrowotnego oraz pacjenci. Dr Zdónek na przykładzie województwa lubuskiego opowiadał, jak ze sprywatyzowanych szpitali zrobiono szpitale szybkiej obsługi na dokładny wzór i podobieństwo barów szybkiej obsługi. Lekarz nazwał to "(mc)donaldyzacją służby zdrowia". Zagraniczni goście przedstawili, w jaki sposób w ich krajach umowy o pracę w ochronie zdrowia wypierane są przez coraz gorsze formy zatrudnienia. Dzielono się jednak także doświadczeniami z udanych walk o prawa pracownicze w różnych szpitalach. Każdy dzień konferencji kończył pokaz filmu - polskiego "Białego Miasteczka" o pamiętnej akcji pielęgniarek i położnych przed Kancelarią Premiera w 2007 r. oraz francuskiego o zwycięskiej obronie szpitala w Carhaix. W trakcie trwania spotkania w Katowicach przedstawiciele biorących w niej udział organizacji podpisali się pod listem solidarnościowym do strajkujących właśnie związkowców i pracowników niemieckiej służby zdrowia. Konferencja zakończyła się odczytaniem apelu opracowanego przez uczestników. Czytamy w nim m.in.: W każdym z krajów Europy różne plany oszczędnościowe zmierzają do zniszczenia solidarnego i powszechnego systemu służby zdrowia. To kolejny przykład tego, jak rządy przerzucają koszty kryzysu na pracowników i społeczeństwa. Jednak pokazuje to także ogromne znaczenie wspólnego działania ponad granicami, by wspólnie organizować opór przeciwko prywatyzacji i planom zaciskania pasa. Zapowiedziano kolejną, trzecią już Europejską Konferencję w obronie publicznej służby zdrowia. Ma się ona odbyć w połowie 2012 r. we Francji. Foto: www.wzz.org.pl. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
23 lipca:
1870 - Rady Generalne zatwierdziły I Międzynarodówkę.
1921 - W Łodzi początek obrad XVIII Kongresu PPS, który przyjął nowy statut partii. Uchwalono, że PPS nie będzie brać udziału w rządach koalicyjnych z partiami burżuazyjnymi. Podjęto decyzję o wystąpieniu z II Międzynarodówki. PPS liczyło 55 tys. członków.
1936 - Hiszpania: W Katalonii, utworzona przez anarchistów "Żelazna Kolumna", licząca ponad tysiąc milicjantów, wyruszyła z Barcelony, by walczyć z frankistami.
1961 - Nikaragua: Powstał Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN).
1976 - Mário Soares z Partii Socjalistycznej został premierem Portugalii.
1993 - Brazylia: Szwadron śmierci dokonał masakry bezdomnych dzieci pod kościołem Candelária w Rio de Janeiro.
?