
Obchody 67. rocznicy bitwy o Siedlce
[2011-08-02 18:50:16]
W Siedlcach 31 lipca mieszkańcy oddali hołd poległym o wyzwolenie miasta spod hitlerowskiej okupacji. Delegacje wśród których byli m.in. sekretarz klubu poselskiego SLD Stanisława Prządka, radca Ambasady Federacji Rosyjskiej Wadim Kryłow, I sekretarz Ambasady Republiki Białorusi Aleksiej Zelenko, przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci oraz harcerze złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzach wojennych polskim i radzieckim.
Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy polegli w walce o wyzwolenie. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolności - powiedział dr Adam Bobryk, wiceprzewodniczący Rady Miasta, inicjator obchodów.
Obecnie często, próbuje się różnicować wartość krwi przelanej w walce z faszyzmem - stwierdził kapitan Ryszard Chraniuk, prezes Powiatowej Rady Kombatantów. Wszyscy, niezależnie czy walczyli na zachodzie, czy na wschodzie oddali życie za naszą wolność. My nie możemy zapomnieć o nikim. Kolor krwi, który przelewali był taki sam, czerwony - podkreślił.
Tak samo wszystkim obecnie oddajemy hołd. To ważna lekcja patriotyzmu dla młodzieży. Rocznica przypomina nam o naszej trudnej historii - powiedziała do zebranych poseł Stanisława Prządka.
Bitwa o Siedlce, jako ważny węzeł komunikacyjny, miała strategiczne znaczenie. Dlatego Niemcy uczynili z miasta silny punkt oporu. Przeciwko nacierającym żołnierzom z I Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej hitlerowcy wystawili elitarne jednostki pancerne SS "Totenkopf" oraz "Wiking". Polscy partyzanci z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej udzielili wsparcia wojskom radzieckim. To zmniejszyło straty i zwiększyło skuteczność działań operacyjnych. Walki trwały od 24 do 31 lipca 1944 r. W bitwie siedleckiej poległo 3,5 tys. żołnierzy Armii Czerwonej.
Przemysław Prekiel
Na zdjęciu poseł Stanisława Prządka i radny SLD Zbigniew Piwoński.
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?