5 lipca między godziną 7.00 a 9.00 rano doszło do strajku ostrzegawczego w PKP Przewozy Regionalne. Przez dwie godziny pociągi spółki nie wyjeżdżały ze stacji. Prezes Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek wyjaśnił, że do akcji strajkowej doszło w wakacje we wczesnych godzinach porannych, aby jak najmniej dotknąć podróżnych.
Związkowcy od 1 czerwca walczą o podwyżkę płac w wysokości 250 zł. Maszyniści zarabiają obecnie 1400-1600 zł brutto. Generalnie są to pieniądze na pograniczu minimum socjalnego - podkreślił Miętek. Władze spółki wyszły zaś z propozycją stuzłotowej podwyżki od początku przyszłego roku. Z powodu kiepskich płac średni wiek maszynistów wynosi 50 lat, ponieważ dla młodych te pieniądze nie są w ogóle atrakcyjne.
Po fiasku negocjacji z 4 lipca związkowcy zdecydowali się na podjęcie strajku ostrzegawczego, którego powody wyjaśnili podczas konferencji prasowej.
Jeżeli postulaty pracowników nie zostaną spełnione, w połowie lipca odbędzie się referendum strajkowe. W przypadku pozytywnego wyniku na czas bliżej nieokreślony mogą stanąć wszystkie składy.
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.