Hiszpania: Brutalna akcja policji w Barcelonie (film)
[2011-05-28 18:26:50]
27 maja, po 12 dniach protestów doszło w Barcelonie na Plaça de Catalunya do zamieszek. Protestujący starli się z policją. Funkcjonariusze wraz z pracownikami oczyszczania miasta wkroczyli na plac, na którym w pokojowy sposób demonstrowało około 200 osób. Obiecano im, że obóz nie zostanie usunięty z placu, jednak gdy protestujący tylko opuścili swoje obozowiska, służby porządkowe zaczęły demontować namioty i plandeki, a także zastany sprzęt elektroniczny.
Sytuacja zaostrzyła się, gdy z odsieczą przybyli na plac inni wspierający protesty. Policja zaczęła używać pałek, gazu pieprzowego oraz strzelać gumowymi pociskami. Rannych zostało 99 osób.
Władze twierdzą, że akcja policji nie była zaplanowana - funkcjonariuszy wysłano tylko by ułatwili pracę służbom sprzątającym. Interwencja policji została prawdopodobnie spowodowana rosnącymi naciskami właścicieli sklepów i restauracji oraz lokalnych władz, domagających się usunięcia protestujących ze wszystkich hiszpańskich miast. Obozowisko demonstrantów miało także zagrażać porządkowi w związku dzisiejszym finałowym meczem Ligii Mistrzów, w którym FC Barcelona spotka się z Manchester United.
Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa domaga się również usunięcia obozowisk w innych miastach, także w Madrycie.
Po likwidacji obozu demonstrantów dopuszczono na plac gdzie przystąpiono do organizowania nowego. W Madrycie i innych miastach Hiszpanii zapowiedziano demonstracje przeciwko działaniom pacyfikacyjnym policji.
Maria Skóra
Grzegorz Ilnicki
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.