
Międzynarodowe reakcje na sytuację w Syrii
[2011-05-16 07:08:11]
Od 10 maja obowiązują sankcje nałożone na Syrię przez Unię Europejską. Obejmują one zakaz wstępu na obszar UE dla 13 osób z bliskiego otoczenia prezydenta Baszara al-Assada, choć jego samego nie ma tej liście.
Poprzednio, 29 kwietnia Rada ONZ ds. praw człowieka przyjęła zaproponowaną przez USA rezolucję o natychmiastowym wysłaniu do Syrii misji ekspertów w celu zbadania okoliczności zastosowania przemocy wobec demonstrantów. Ponadto Rada wezwała władze syryjskie do natychmiastowego uwolnienia wszystkich tzw. więźniów sumienia, zaprzestania aresztowań obrońców praw człowieka i dziennikarzy, a także do przywrócenia dostępu do Internetu, zniesienia cenzury mediów i dopuszczenia zagranicznych dziennikarzy na teren Syrii.
Za rezolucją głosowało 26 spośród 47 państw wchodzących w skład Rady. Przeciwko były m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Pakistan. Rosyjskie MSZ wydało oświadczenie stwierdzające, iż podobnego rodzaju rezolucje stanowią ingerencje w wewnętrzne sprawy innych państw. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik chińskiego MSZ Jiang Yu mówiąc, iż taka ingerencja może jedynie skomplikować sytuację w Syrii.
Z kolei rzecznik agencji ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim UNRWA Chris Gunness poinformował, że agencja nie jest w stanie dostarczać pomocy, m.in. insuliny, dla około 50 tysięcy uchodźców w rejonie miast Deraa i Homs.
Skrajne stanowisko wobec wydarzeń w Syrii zajął izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman. Skrytkował on społeczność międzynarodową za to, że ataki lotnicze podjęła jedynie wobec Libii a nie Syrii i Iranu. Przeciwstawną opinię wyraził natomiast były szef izraelskiego wywiadu Meir Dagan, twierdząc, że zaatakowanie Iranu byłoby głupim pomysłem, doprowadzając do wojny w regionie Bliskiego Wschodu i w konsekwencji do militarnego zaatakowania Izraela.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?