Libia: Wojska Kaddafiego kontrolują port w Misracie

[2011-04-30 10:02:55]

Zgodnie z informacją, którą podał 29 kwietnia na konferencji prasowej rzecznik rządu libijskiego Musa Ibrahim, wojska lojalne wobec Muammara Kaddafiego przejęły kontrolę nad portem w Misracie i wezwały rebeliantów we wciąż oblężonym mieście do złożenia broni w celu uniknięcia dalszego przelewu krwi. Rzecznik obarczył też powstańców odpowiedzialnością naruszenie granicy z Tunezją 29 kwietnia. Jednocześnie zaoferował powstańcom amnestię pod warunkiem, że złożą broń do 3 maja. Zapewnił, że będą mogli wtedy opuścić miasto. Wezwał też wszystkich zagranicznych uczestników walk do opuszczenia Libii. W przeciwnym razie wykończymy was - powiedział. Oświadczył, że wszelkie statki i okręty wpływające do portu w Misracie mogą zostać ostrzelane. Będziemy walczyć o Misratę żołnierz za żołnierza, mężczyzna za mężczyznę, kobieta za kobietę - powiedział.

Ibrahim obarczył powstańców odpowiedzialnością za niedawne naruszenie granicy z Tunezją i podkreślił, że Libia będzie przestrzegać suwerenności i nienaruszalności terytorium tunezyjskiego. Oświadczył, że Libia razem z rządem Tunezji koordynuje działania mające na celu zapobieżenie katastrofie humanitarnej na wspólnej granicy. Według niego uzbrojone bandy usiłowały zasiać niezgodę między Tunezją i Libią oraz spowodować kryzys humanitarny w regionie w celu usprawiedliwienia interwencji NATO.

Rząd Tunezji wystosował do władz w Trypolisie oficjalny protest przeciwko naruszeniu terytorium tunezyjskiego. Rzecznik Kaddafiego oświadczył, że wojska libijskie weszły na terytorium Tunezji, odpowiadając na atak rebeliantów, którzy opanowali przejście graniczne, ale nie otworzyły ognia w kierunku żołnierzy tunezyjskich. Dodał, że przejście jest już opanowane przez wojska rządowe.

Ibrahim poinformował też o wysłaniu przez rząd w Trypolisie emisariuszy do krajów Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej, których zadaniem będzie podejmowanie działań dyplomatycznych w celu zakończenia konfliktu w Libii.

29 kwietnia NATO oskarżyło siły Kaddafiego o minowanie portu w Misracie w celu uniemożliwienia dostarczania pomocy humanitarnej dla oblężonego miasta. Okręty Sojuszu przechwyciły rano kilka małych jednostek, które stawiały miny morskie na wodach portu w Misracie. Statki należały do sił wiernych Kaddafiego. Ponownie pokazuje to, że (reżim Kaddafiego) kompletnie ignoruje prawo międzynarodowe i ma zamiar utrudniać dostarczanie pomocy humanitarnej - powiedział podczas wideokonferencji brytyjski generał Rob Weighill, przebywający w kwaterze NATO w Neapolu. Dodał, że NATO pozbywa się znalezionej broni.

Siły Kadafiego przez prawie dwa miesiące oblegały Misratę, leżącą 200 km na wschód od Trypolisu. Choć powstańcom udało się w ostatnich dniach wyprzeć atak, miasto nadal jest odizolowane. Żywność i inne zapasy można dostarczać z Bengazi jedynie drogą morską.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku