Syria: Demonstrują przeciwnicy i zwolennicy władzy

[2011-03-27 21:36:10]

Według Amnesty International co najmniej 55 osób zginęło podczas zamieszek, jakie miały ostatnio miejsce w Syrii. Ponad 20 ludzi zostało 25 marca zabitych przez wojsko podczas antyrządowych protestów w miejscowości Sanamein w pobliżu miasta Daraa, w którym 25 marca policja rozpędziła demonstrację zabijając kilkadziesiąt osób, 6 ludzi zginęło podczas dwudniowych zamieszek w porcie Latakia. Demonstranci usiłowali tam podpalić siedzibę rządzącej partii BAAS. W tym ostatnim przypadku syryjskie władze zaprzeczają jakoby siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących. Twierdzą, iż strzały padły ze strony uzbrojonych grup, które z dachów budynków strzelały do mieszkańców i sił bezpieczeństwa. Ponadto policja zatrzymała 15 uczniów za malowanie antyrządowych grafiti, którzy jednak po kilku dniach zostali wypuszczeni. Uwolnionych też zostało 260 osób związanych z ruchem protestu. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-mun w rozmowie telefonicznej z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem nalegał na niego, aby w swych działaniach wykazał maksimum powściągliwości.

Reakcja władz na nasilające się protesty jest dwojaka. Z jednej strony prezydent Baszar al-Assad obiecuje zniesienie obowiązującego od 48 lat stanu wyjątkowego, dopuszczenie tworzenia się nowych partii politycznych oraz zwiększenie płac pracowników sektora publicznego. Z drugiej natomiast oświadcza w państwowej telewizji, iż Syria stała się obiektem spisku, który ma na celu zasianie sekciarskiego oporu, mającego skompromitować Syrię. Chodziło mu zapewne o wywołanie nastrojów protestacyjnych wśród sunnickiej większości w kraju, gdzie władza znajduje się w rękach mniejszościowej wspólnoty alawitów.

Przeciwwagę dla antyrządowych demonstracji stanowią manifestacje zwolenników władz. Tysiące ludzi zgromadziło się 25 marca w Damaszku przed siedzibą biura telewizji Al-Dżazira domagając się przekazania relacji z tego wydarzenia. Nie ma wątpliwości, że Baszar al-Asad jest przywódcą cieszącym się popularnością - relacjonuje korespondent Al-Dżazira, Zeina Khodr. O demonstracjach poparcia dla władz i prezydenta informuje również syryjska agencja informacyjna SANA. Jak donosi, demonstracje takie mają miejsce w całym kraju, a ich uczestnicy wyrażają poparcie dla narodowej jedności kraju oraz reform politycznych, ekonomicznych i socjalnych proponowanych przez kierownictwo państwa. Krytykują też kierowane z zagranicy wrogie kampanie przeciwko narodowi syryjskiemu ukierunkowane - jak stwierdza agencja - na osłabienie bezpieczeństwa, stabilności i narodowej jedności Syrii. Wątpliwości co do spontanicznego charakteru manifestacji prorządowych ma natomiast opozycja. Przewodniczący Ruchu na rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju Anas al-Abda twierdzi, iż akcje te są prawdopodobnie fabrykowane i organizowane przez reżim. Nieudana próba zorganizowania w lutym br. tzw. "Dnia Gniewu", niewielka liczba osób uczestniczących w antyrządowych manifestacjach w Damaszku w dniach 15 i 25 marca może świadczyć o tym, że społeczeństwo Syrii nie jest zjednoczone w oporze wobec władzy prezydenta al-Assada i partii BAAS.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku