Włochy: Proces Berlusconiego w sprawie korupcji odroczony
[2011-03-11 18:30:19]
11 marca odroczono do 21 marca trwający w Mediolanie proces premiera Silvio Berlusconiego, oskarżonego o przekupienie brytyjskiego adwokata Davida Millsa w zamian za złożenie korzystnych dla niego zeznań. Wcześniej w osobnym procesie mediolański sąd skazał Millsa na 4 i pół roku więzienia.
Na rozprawę 11 marca szef włoskiego rządu, ponieważ był w Brukseli na szczycie Unii Europejskiej. Moim zamiarem był udział w rozprawie - napisał w piśmie złożonym w sądzie przez obronę. Jednocześnie wnioskował o to, by mimo jego nieobecności posiedzenie sądu odbyło się normalnie, zwłaszcza że - jak zauważył - jego przedmiotem było wyznaczenie terminów następnych rozpraw.
Adwokat premiera Niccolo Ghedini zapytany przez dziennikarzy, czy 21 marca stawi się on na rozprawie, odparł: Zobaczymy jego program zajęć, być może przyjdzie. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mediolański sąd przychylił się do wniosku obrony premiera, który zadeklarował gotowość stawiania się na rozprawy w czterech jednocześnie toczących się tam procesach w poniedziałki. Według włoskich mediów w tej sprawie doszło do swoistej "dżentelmeńskiej umowy" między sędziami a adwokatami Berlusconiego.
Sąd rozpatrujący tzw. sprawę Millsa, kierując się wnioskiem obrony, wyznaczył terminy rozpraw na następujące poniedziałki: 9, 16 i 23 maja, 20 i 27 czerwca, 4, 11 i 18 lipca. Przed sądem w Mediolanie toczą się jeszcze dwa procesy Silvio Berlusconiego w sprawie oszustw finansowych w jego telewizji Mediaset i jednej z jej jednostek, Mediatrade. Natomiast 6 kwietnia rozpocznie się najbardziej oczekiwany i wywołujący ogromne zainteresowanie proces premiera w sprawie głośnego skandalu obyczajowego znanego jako Rubygate, czyli korzystania z prostytucji nieletnich i nadużycia urzędu.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.