Senat: 70 poprawek do ustawy reformującej uczelnie

[2011-03-04 14:58:39]

3 marca w Senacie odbyło się posiedzenie, podczas którego przyjęto blisko 70 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym, którą 4 lutego przegłosował Sejm.

Jedna z nich dotyczy doktorantów i adiunktów - odtąd albo w ciągu 8 lat dorobią się oni doktoratu bądź habilitacji, albo stracą stanowisko. M.in. przeciwko tej zmianie protestowali 2 marca związkowcy argumentując, iż wejście w życie tego zapisu z jednoczesnym wliczeniem do ośmioletniego okresu lat już przepracowanych postawi część adiunktów przed koniecznością błyskawicznej habilitacji.

Senat odrzucił poprawkę mówiącą o określaniu pensji pracowników PAN przez rozporządzenie ministra nauki "na zasadach określonych (...) w ustawie (...) Prawo o szkolnictwie wyższym". Domagali się tego związkowcy, ponieważ - ich zdaniem - wynagrodzenia naukowców zatrudnionych w PAN są niższe niż równych im stopniem naukowym wykładowców akademickich.

Senatorowie wnieśli do ustawy poprawkę, w myśl której absolwent studiów licencjackich ma prawo do 31 października korzystać z ulg na bilety. Do tej pory na kilka miesięcy przed rozpoczęciem studiów magisterskich traciło się status studenta.

Inna poprawka dotyczy przyznania doktorantom 51 proc. zniżki na przejazdy koleją. Do tej pory byli oni jedyną grupą akademicką, pozbawioną owych ulg.

Zmiany będą dotyczyły również możliwości rozwiązania przez rektora stosunku pracy po uzyskaniu jednej tylko oceny negatywnej przez pracownika naukowego.

Spora część poprawek dotyczyła kwestii legislacyjnych oraz redakcyjnych. Złożony został także wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Kwestia wprowadzenia częściowej odpłatności za drugi kierunek studiów oraz uniemożliwienia wykładowcom pracy na kilku etatach nie została poruszona.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku