Libia 22 lutego wieczorem
[2011-02-22 22:11:55]
![]() Telewizja Al-Dżazira poinformowała 22 lutego wieczorem, że posłuszeństwo Kadafiemu wypowiedział minister spraw wewnętrznych. Wezwał on wojsko, żeby przyłączyło się protestujących i odpowiedziało na "uzasadnione żądania" narodu. Wcześniej posłuszeństwo wymówiła Kadafiemu armia w Tobruku. Żołnierze z tego miasta powiedzieli agencji Reutera, że przestali popierać przywódcę, a region ten przestał już być pod jego kontrolą. W proteście przeciwko wydarzeniom w ich kraju z pełnionych funkcji rezygnują także libijscy dyplomaci. Po ambasadorach w Indiach, Chinach, Australii czy Bangladeszu, dymisję złożył także ambasador w Stanach Zjednoczonych. Na znak protestu przeciwko brutalnemu użyciu siły wobec demonstrantów w Trypolisie do dymisji podał się libijski minister sprawiedliwości Mustafa Abdel Dżalil. Według niepotwierdzonych informacji w rękach przeciwników Kadafiego jest drugie co do wielkości miasto kraju, Bengazi. Tamtejsze lotnisko zostało zbombardowane. Opozycja zajęła też miasto Bajda. Również według niepotwierdzonych informacji, w mieście Derna na wschodzie kraju wzięto jako zakładników 300 pracowników południowokoreańskiej firmy budowlanej, wśród których stu obywateli Bangladeszu. W ciągu ostatnich dwóch dni w czasie protestów w Libii zginęły 62 osoby - informuje Human Rights Watch. Liczba jest oparta na danych z e-maili otrzymanych od dwóch szpitali w stolicy kraju Trypolisie. Przedstawiciele organizacji podkreślają jednak, że ofiar śmiertelnych może być dużo więcej. Dokładna liczba ofiar trwających od ubiegłego tygodnia protestów nie jest znana. Według nieoficjalnych informacji, które podawały media w czasie libijskich protestów od kul żołnierzy i służb bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet kilkaset osób. Rada Bezpieczeństwa ONZ na zamkniętym posiedzeniu obradowała na temat sytuacji w Libii. W spotkaniu uczestniczyła także delegacja libijska, która wypowiedziała posłuszeństwo Kadafiemu i zaapelowała do Rady o interwencję. Unia Europejska zawiesiła negocjacje z Libią w sprawie umowy partnerskiej. Także Liga Państw Arabskich zawiesiła członkostwo Libii. Zaniepokojenie w związku z obecną sytuacją w Libii wyraziły państwa będące członkami OPEC. Eksporterzy ropy naftowej ostrzegają, że chaos w tym państwie będzie wpływać na wzrost cen tego surowca. Większość krajów zachodnich zaapelowała do swoich obywateli mieszkających w Libii, by wyjechali z tego kraju. Polska wraz z innymi krajami Unii Europejskiej stara się także zorganizować ewakuację dla osób mieszkających w innych częściach Libii, głównie na wschodzie kraju, w takich miastach jak Bengazi. Według informacji Polskiego Radia, trwają rozmowy z Turcją o zorganizowaniu ewakuacji promami do Stambułu. Według informacji konsularnych, w Libii przebywa około 540 Polaków. Swoich obywateli z Libii pośpiesznie ewakuują także inne europejskie kraje, m.in. Bułgaria, Francja i Ukraina. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?