Gliwice: Spór zbiorowy w Oplu

[2011-02-01 14:23:09]

Poprawy warunków pracy, płacy i poziomu świadczeń socjalnych chcą pracownicy General Motors Manufacturing Poland (Opel) w Gliwicach. Reprezentujący ich Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" 31 stycznia zgłosił na piśmie listę żądań do spełnienia.

W przypadku poprawy warunków pracy chodzi m.in. o zapewnienia należytej opieki medycznej pracownikom na zmianach popołudniowej i nocnej w soboty, niedziele i święta; wprowadzenia Regulaminu Pracy zatwierdzonego przez wszystkie organizacje związkowe; ustalania harmonogramu pracy (w kwestii urlopów) w porozumieniu z pracownikami i zgodnie z Kodeksem Pracy; ustanowienia dwóch dodatkowych płatnych przerw w pracy 2 x 10 min.; wycofania z obiegu ubrań roboczych wyeksploatowanych przez okres 10 lat czy też wdrożenia czytelnego systemu opisu stanowiska pracy i precyzyjne określenie w umowie o pracę, rodzaju zajmowanego stanowiska i charakteru wykonywanej pracy.

Żądania w kwestiach płacowych dotyczą podwyżki wynagrodzenia o 800 zł, wprowadzenia miesięcznego bonusu dla każdego pracownika za 100-procentową obecność w pracy w wysokości 100 zł, a także wprowadzenia 100 proc. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych za każdą rozpoczętą godzinę pracy oraz 200 proc. dodatku za pracę w niedziele i święta, za które pracownik nie otrzymuje dnia wolnego.

Wyznaczamy pracodawcy termin 10 dni na spełnienie żądań. Spór zbiorowy trwa. W razie nieuwzględnienia żądań w wyznaczonym terminie zostanie ogłoszony strajk w odniesieniu do tych stanowisk, gdzie jest to dopuszczalne, natomiast w pozostałych przypadkach zostaną podjęte inne formy protestu - zapowiada Zbigniew Pietras, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w gliwickim Oplu.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku