Indonezja: Papuasi domagają się niepodległości

[2011-01-27 18:03:20]

Ponad tysiąc Papuasów wzięło udział 26 stycznia w proteście podczas którego domagali się przeprowadzenia w indonezyjskiej prowincji Papua referendum w sprawie jej niepodległości. W demonstracji przed siedzibą parlamentu prowincji w mieście Jayapura udział wzięli działacze proniepodległościowi, studenci i liderzy kościołów chrześcijańskich.

Manifestanci mieli ze sobą drewnianą trumnę pokrytą czarnym suknem z napisem "Specjalna autonomia dla Papui nie żyje". Skandowano m.in.: "Niepodległość dla Papui, odrzućmy specjalną autonomię" oraz "Indonezja jest kolonizatorem, Indonezja jest oprawcą, Indonezja jest złodziejem". Uczestnicy protestu domagali się także rozwiązania Ludowego Zgromadzenia Papui (MRP) w skład której wchodzą liderzy plemienni, gdyż, ich zdaniem, ta instytucja nie zrobiła nic aby poprawić warunki życia Papuasów.

MRP nie zrobiło nic dla dobrobytu Papuasów. Nasi ludzie są biedakami na swojej własnej ziemi - powiedział koordynujący akcję protestacyjną Selpius Bobi. Odrzucamy specjalną autonomię jako część indonezyjskiej polityki która nigdy nie była popierana przez tubylców. Domagamy się referendum, które pozwoli nam wybrać swój własny los - dodał papuaski aktywista.

Specjalny status autonomiczny dla Papui został wprowadzony w 2004 roku, już po upadku dyktatorskich rządów generała Suharto i daje lokalnym władzom m.in. możliwość zachowania większości wpływów z bogactw naturalnych (złoto, ruda miedzi, gaz ziemny, ropa naftowa) na terenie prowincji. Wielu Papuasów twierdzi jednak, że ich prawa wciąż są łamane, a indonezyjscy żołnierze zachowują się względem tubylczej ludności melanezyjskiej w bardzo brutalny sposób.

24 stycznia sąd skazał trzech indonezyjskich żołnierzy na 10 miesięcy więzienia za niesubordynacje, po tym jak wyszło na jaw, że torturowali papuaskich cywili. Orzeczenie zostało skrytykowane przez organizacje broniące praw człowieka, które uznały je za zbyt łagodne. Zagraniczne media i organizacje humanitarne nie są dopuszczane na terytorium prowincji Papua i Zachodnia Papua przez władze Indonezji. W regionie działa silny ruch separatystyczny, a indonezyjski rząd kategorycznie odrzuca możliwość połączenia zamieszkałych przez Papuasów prowincji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku