Petycja ws. powrotu Jeana-Bertrande`a Aristide na Haiti
[2011-01-25 12:55:57]
![]() Autorzy apelu, pod którym zebrano już podpisy 20 tysięcy haitańskich kobiet, przypominają, że dwukrotnie odniósł on demokratyczne zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a zaraz po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Haiti zadeklarował, że chciałby mieć możliwość powrotu do kraju. Wśród sygnatariuszy z poza Haiti znaleźli się m.in.: Gerardo Jerry Acosta z Utility Workers Union of America, Niki Adams z Legal Action for Women, Pam Hall z Global Women’s Strike/LA, James Jordan z Campaign for Labor Rights, Chuck Kaufman z Alliance for Global Justice, Sara Kershnar z International Jewish Anti-Zionist Network, Anna Kunkin z Indymedia/LA i John Parker z International Action Center. Jean-Bertrand Aristide to były ksiądz rzymskokatolicki. W 1990 roku z poparciem lewicowej partii Fanmi Lavalas wygrał wybory i został prezydentem Haiti. Krótko po objęciu stanowiska obaliła go junta pod dowództwem Raoula Cédrasa. Aristide uciekł najpierw do Wenezueli, a później do USA. Do kraju wrócił w 1994 roku. Po zakończeniu pięcioletniej kadencji prezydenckiej, odszedł zgodnie z konstytucją Haiti - w ponownych wyborach wybrano na prezydenta byłego premiera René Prévala. W 2000 roku Aristide ponownie wygrał wybory. Działająca w porozumieniu z władzami USA grupa opozycyjna tzw. "Grupa 184" kierowana przez amerykańskiego biznesmena Andy Apaida i skupiająca większość najbogatszych obywateli Haiti podjęła działania zmierzające do zakwestionowania legalności jego wyboru. W 2003 doszło do zamieszek, wywołanych przez byłych wojskowych oraz gangi uliczne, zwane Armią Kanibali. 28 lutego 2004 roku amerykańscy dyplomaci wymusili dymisję Aristide pod groźbą ataku bojówek na pałac prezydencki. Otrzymał on azyl w Republice Południowej Afryki. Pełna treść apelu znajduje się tutaj, zaś formularz do podpisu tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?