Francja nie będzie obchodzić 50. rocznicy śmierci Celine’a

[2011-01-22 17:12:36]

Rząd francuski zdecydował 21 stycznia o wycofaniu 50. rocznicy śmierci Louis-Ferdinanda Celine'a z oficjalnych obchodów przewidzianych na 2011 r. Powodem tego kroku były polemiki wokół antysemickich tekstów pisarza. Autor takich powieści jak "Podróż do kresu nocy" czy "Śmierć na kredyt" pisał bowiem także zajadłe antysemickie paszkwile.

Prezes stowarzyszenia synów i córek Żydów deportowanych z Francji Serge Klarsfeld wyraził w tym tygodniu oburzenie z powodu wpisania rocznicy śmierci Celine'a (1894-1961) do grafika oficjalnych obchodów obok rocznic np. Blaise'a Cendrarsa czy Franza Liszta.

Po głębokim namyśle, nie zaś pod wpływem emocji, postanowiłem nie umieszczać Celine'a w narodowych obchodach - ogłosił 21 stycznia wieczorem minister kultury Frederic Mitterrand.

Jak podaje za Agence France-Press PAP, Klarsfeld oświadczył, że decyzja rządu jest dla niego ulgą. Republika nie powinna upamiętniać takich ludzi jak Celine. Nie można abstrahować od negatywnych stron osobowości. Celine to nie tylko "Podróż do kresu nocy" - powiedział.

Specjalista od twórczości Celine'a Henri Godard podkreślił, że był to jeden z największych pisarzy francuskich pierwszej połowy XX wieku. To wielki pisarz francuski, najczęściej tłumaczony i wydawany na świecie po Prouście. (...) Ale poza tym to czysty łajdak - ocenił.

Jarosław Klebaniuk


Na fotografii: Okładka francuskiego wydania "Podróży do kresu nocy".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku