Iran: Obrończyni praw człowieka skazana na 11 lat więzienia
[2011-01-10 19:29:29]
![]() Długie wyroki więzienia otrzymali także inni więźniowie polityczni aresztowania po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w czerwcu 2009 roku. 26-letnia aktywistka praw kobiet Sziwa Nazar Ahari zamiast początkowo orzeczonych sześciu lat więzienia dostała 4 lata i 74 batów. Sąd apelacyjny uzasadnił wyrok tym, że gromadziła się i zmawiała przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, a więc popełniła przestępstwo dowiedzione już kilku więźniom politycznym w Iranie w ostatnich latach. Wyroki otrzymali także dwaj członkowie Ruchu Wolności Iranu, organizacji politycznej założonej w 1961 roku przez polityków, którzy odegrali istotną rolę w rewolucji islamskiej. Emad Bahavar, młody członek ruchu, został skazany na 10 lat więzienia i następne 10 lat zakazu pracy w mediach i partiach politycznych. Inny aktywista Mehdi Gholizadeh, dostał 6 lat wiezienia. Kilku innych członków tej organizacji, w tym sekretarz generalny Ebrahim Yazdi, były wicepremier i były minister spraw zagranicznych, wciąż przebywa w więzieniu. Jak podaje guardian.co.uk, Satoudeh, matka dwojga dzieci - w wieku trzech i jedenastu lat, wyciągała na światło dzienne egzekucje młodocianych w Iranie i reprezentowała przed sądem wielu aktywistów politycznych, z których częścią teraz przebywa w więzieniu. Po jej aresztowaniu we wrześniu odmówiono jej dostępu do adwokata i pozwolono rozmawiać z rodziną przez telefon tylko raz w miesiącu. Dwa razy odbyła strajk głodowy. Od września straciła na wadze co najmniej 14 kg. Amnesty International potępiła wyroki więzienia dl Sotoudeh i Sziwy Nazar Ahari, podkreślając, że obie kobiety zostały skazane wyłącznie za działalność w obroni praw człowieka Irańczyków i należy je traktować jak więźniarki sumienia. AI domaga się ich natychmiastowego uwolnienia. Szirin Ebadi, irańska laureatka Pokojowego Nobla, która w grudniu zorganizowała w siedzibie ONZ w Genewie trzydniowy protest w obronie Sotoudeh, powiedziała, że wyrok stanowi jasny dowód, że wymiar sprawiedliwości Iranu jest obecnie manipulowany przez wywiad i służby bezpieczeństwa i nie stanowi niezawisłego ciała. Wezwała społeczność międzynarodową do zareagowania na wyrok i powiedziała, że tylko naciski międzynarodowe dają szansę na zmianę wyroku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?