List gratulacyjny Bronisława Komorowskiego do Unii Pracy

[2011-01-02 13:10:44]

W związku z obchodzonymi 16 grudnia 2010 r. uroczystymi obchodami 18-lecia istnienia Unii Pracy, prezydent Bronisław Komorowski wystosował do przewodniczącego partii Waldemara Witkowskiego (oraz pozostałych jej działaczy) specjalny list gratulacyjny.

Na polskiej, ciągle jeszcze krzepnącej scenie politycznej osiągniecie wieku pełnoletniości jest rzadkością, którą szczególnie trzeba cenić. Dobrze świadczy to o Państwa dojrzałości programowej oraz zwartości i koleżeńskiej solidarności - napisał Komorowski.

Demokracja lubi rozwagę polityczną. Dlatego, demokracji służy zawsze istnienie wielu formacji, służy dobra, zdrowa konkurencja między formacjami politycznymi. Z tego punktu widzenia ważne są i cenne także działania zmierzające do budowy nowoczesnych formacji, zakorzenionych w tradycjach historycznych nurtów ideowych, ale budowanych jako odpowiedź na współczesne wyzwania społeczeństwa polskiego, państwa niepodległego i demokratycznego - stwierdził w przesłanym liście prezydent.

Komorowski odniósł się również do historii Unii Pracy, w której część działaczy - założycieli nawiązywała do tradycji I "Solidarności". Tak rozumiem też świadome nawiązywanie przez ludzi polskiej lewicy do tradycji, zwalczanego, w okresie komunistycznego totalitaryzmu, nurtu socjalizmu niepodległościowego. Przed tymi tradycjami, ale i przed tym sposobem widzenia spraw Polski chylą czoła także ludzie o innych, nielewicowych korzeniach.

Życzę Państwu owocnych obrad i satysfakcji z kontynuowania tak pięknej politycznej drogi
- podsumował przesłany list prezydent.

List ten w trakcie uroczystych obchodów 18-lecia Unii Pracy odczytał jeden z jej byłych czołowych działaczy Tomasz Nałęcz - wicemarszałek Sejmu IV kadencji z rekomendacji UP, a obecnie bezpartyjny doradca prezydenta Komorowskiego. W uroczystościach uczestniczyli również m.in. Marek Pol - były przewodniczący partii, wicepremier w rządzie SLD-UP, a obecnie przewodniczący Rady Krajowej Unii Pracy oraz Grzegorz Napieralski - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Do gratulacji i życzeń przyłączyli się także przedstawiciele innych ugrupowań centrolewicowych (Partii Demokratycznej, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, RACJI Polskiej Lewicy, Partii Kobiet) oraz związków zawodowych (Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Związku Nauczycielstwa Polskiego).

Od 2000 r. Unia Pracy pozostaje w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, ma obecnie w sejmowym klubie SLD troje swoich przedstawicieli - Grzegorza Pisalskiego, Bożenę Kotkowską oraz Elżbietę Zakrzewską. W 2010 r. Rada Krajowa Unii Pracy udzieliła w I turze wyborów prezydenckich poparcia kandydatowi SLD - Grzegorzowi Napierlaskiemu, natomiast w II turze kandydatowi PO - Bronisławowi Komorowskiemu.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku