Rząd planuje centralizację nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa

[2010-11-02 19:47:54]

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) rząd przyjął 2 listopada projekt "ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa". Przygotowany w resorcie skarbu dokument zakłada ujednolicenie uprawnień korporacyjnych Skarbu Państwa w spółkach. Zgodnie z przyjętymi przez rząd zapisami w rękach ministra skarbu skupione zostaną uprawnienia właścicielskie dotyczące spółek należących do skarbu państwa, a sprawowane dotąd przez kilkanaście centralnych i terenowych jednostek administracji. Dotychczasowe uprawnienia ministrów w dziedzinie regulacji poszczególnych obszarów gospodarki zostaną utrzymane.

CIR podało, że projekt uwzględnia postulaty Narodowego Programu Nadzoru Właścicielskiego, opracowanego przez Radę Gospodarczą przy premierze. Przewiduje więc utworzenie Komitetu Nominacyjnego, który będzie nominował członków rad nadzorczych spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa. Takie rozwiązanie proponowała Rada. Zgodnie z jej zaleceniami do projektu ustawy wprowadzono zasadę, że w radach nadzorczych i zarządach wszystkich spółek z udziałem Skarbu Państwa nie będą mogli zasiadać przedstawiciele załogi.

Jak podaje PAP, projekt obejmuje wszystkie przepisy dotyczące nadzoru właścicielskiego, zawarte obecnie w różnych aktach prawnych - ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji oraz ustawie o zasadach wykonywania uprawnień właścicielskich przysługujących Skarbowi Państwa. W projekcie uregulowano też kwestie gospodarowania autorskimi prawami majątkowymi i nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa.

Składający się z 10 osób powoływanych przez premiera na pięcioletnią kadencję Komitet Nominacyjny będzie miał za zadanie doprowadzić do podniesienia jakości nadzoru nad kluczowymi spółkami Skarbu Państwa. Zgodnie z projektem ustawy, prywatyzacja pozostanie nadrzędnym celem działań rządu. Nowe przepisy mają ją usprawnić.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku