Japonia: Porozumienie w sprawie ochrony życia na Ziemi

[2010-10-30 23:41:02]

W Nagoi w Japonii delegaci z ponad 190 krajów uzgodnili treść historycznego porozumienia, mającego na celu zahamowanie masowego ginięcia gatunków. Działacze ruchu na rzecz ochrony przyrody postrzegają to wydarzenie jako najważniejszy jak dotąd traktat międzynarodowy zapobiegający katastrofie świata fauny i flory.

Porozumienie zawarto wieczorem 29 października w 11. godzinie obrad, po dwóch tygodniach rozmów, a tak naprawdę - po 18 latach debaty. Pełne napięcia pertraktacje trwały do ostatnich minut Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej (UN Convention on Biological Diversity, CBD), ale udało się zdefiniować 20 kluczowych "celów strategicznych", które mają zostać osiągnięte do 2020 roku, by zakończyć obecne masowe wymieranie gatunków.

Jak donosi independent.co.uk, wśród wyznaczonych celów jest większa ochrona świata przyrody i zapisanie korzyści, jakie daje to rodzajowi ludzkiemu w prawnie obowiązującym kodeksie ochrony. Między innymi do 2020 roku obszar lądu objętego ochroną ma być zwiększony z 12,5 proc. do 17 proc., a powierzchnia objętych ochroną oceanów - z 1 proc. do 10 proc. Ma zostać też wyeliminowane ryzyko ciążące nad zagrożonymi wyginięciem gatunkami.

Ministrowie środowiska z całego świata uzgodnili także zasady podziału korzyści komercyjnych z zasobów genetycznych przyrody pomiędzy rządy i firmy. Przyjęte rozwiązanie tego kluczowego zagadnienia z zakresu handlu i własności intelektualnej może wiązać się z miliardami dolarów nowych funduszy dla krajów rozwijających się. Jednym z zapisów nowego protokołu jest utworzenie specjalnego funduszu, na który wpływałby pewien odsetek zysków czerpanych z produktów komercyjnych, wywodzących się z materiałów biologicznych, które zostały zebrane dziesiątki, a nawet setki lat temu z naturalnych siedlisk w krajach rozwijających się.

Kraje biedniejsze nalegały, żeby zwiększone wydatki na ochronę naturalnych siedlisk gatunków, jakie będą ponosić, były rekompensowane wpływami z zysków, które zachodnie firmy czerpać będą z chronionych przez nie zasobów genetycznych. I to żądanie zostało zapisane w umowie. Podczas spotkania w Nagoi ustanowiono Międzynarodowy Reżim Dostępu i Korzyści z Dzielenia się Zasobami Genetycznymi (International Regime on Access and Benefit Sharing of Genetic Resources), który zawiera podstawowe zasady współpracy międzypaństwowej w uzyskiwaniu zasobów genetycznych ze świata zwierząt, roślin i grzybów.

Brytyjska Ministerka Środowiska Caroline Spelman powiedziała, że porozumienie ustala plan powstrzymania utraty siedlisk, które dostarczają ludziom "podstawowych usług biologicznych", takich jak dostęp do wody pitnej, co z kolei pomoże jej zdaniem wyeliminować biedę. Zagwarantowaliśmy także, że porozumienie łączy zmianę klimatu, globalne ubóstwo i zróżnicowanie biologiczne razem, w ochronę światowych lasów, która jest niezbędna, jeśli mamy osiągnąć nasze cele w tych obszarach - powiedziała Spelman.

W dokumencie wyszczególniono "centra zróżnicowania biologicznego", a wśród nich między innymi: rafy koralowe Oceanu Indyjskiego, Półwysep Antarktydy, lasy Andów (Ekwador, Kolumbia) i Atlantyku (głównie Brazylia), Region Florystyczny Przylądka (Południowa Afryka), region śródziemnomorski (od Portugalii od Jordanii, od Maroka do Południowej Francji), tajgę syberyjską, lasy Nowej Gwinei oraz Nową Zelandię.

Porozumienie zawarte podczas konwencji w Nagoya jest sukcesem obrońców przyrody. Wielu obserwatorów nie wierzyło w jego podpisanie, pomimo tego, że w ubiegłym tygodniu Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (Zoological Society of London) ostrzegło, że populacja ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb spadła od 30 proc. w ciągu ostatnich 40 lat, a jedna piąta żyjących jeszcze gatunków strunowców jest zagrożona wyginięciem.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku