Nowe publikacje OMS im. Lassalle`a

[2010-10-11 23:54:01]

"Komercjalizacja edukacji - konsekwencje i nowe zagrożenia" oraz "Inny Wrocław jest możliwy? Zielono - lewicowe koncepcje polityki miejskiej" to publikacje, które właśnie ukazały się staraniem wrocławskiego Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a.

Pierwsza z nich zawiera analizy i oceny procesów urynkowienia edukacji w Polsce formułowane przez badaczy (Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dr Przemysław Sadura, dr Paweł Rudnicki, Rafał Bakalarczyk) oraz osoby na co dzień związane z polską oświatą (Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jakub Rzekanowski - redaktor naczelny "Głosu Nauczycielskiego"). Artykuły zawierają nie tylko refleksje dotyczące obecnego stanu rzeczy, ale także postulaty jego zmiany.

Mamy nadzieję, że nasza publikacja wzbogaci publiczną debatę nad kształtem polskiej edukacji o krytyczną i egalitarną perspektywę oraz przyczyni się do stworzenia programowej alternatywy dla koncepcji neoliberalnych wspieranych przez wywodzących się z sektora prywatnego ministrów edukacji oraz szkolnictwa wyższego - mówi Michał Syska, dyrektor OMS im. Lassalle’a.

"Inny Wrocław jest możliwy? Zielono-lewicowe koncepcje polityki miejskiej" to z kolei zapis dyskusji, która odbyła się w sierpniu w stolicy Dolnego Śląska.

Mówi się, że samorząd nie jest lewicowy ani prawicowy, bo chodnik czy ulica nie mają barw politycznych. Wydając tę książeczkę, chcieliśmy zaprotestować przeciwko tej tezie - mówi Syska. Kwestią polityczną jest dostępność i własność przedszkoli, kwestią polityczną jest budownictwo komunalne lub jego brak. Tych sfer jest więcej. Chcieliśmy wskazać, na czym polega lewicowa wizja samorządu - dodaje.

W broszurze znajdziemy referaty m.in. Dariusza Szweda ("zielone miasto"), Marii Skóry (komercjalizacja przestrzeni miejskiej), dr. Szymona Szewrańskiego (miasto i zrównoważony rozwój), Michała Syski (miasto w dobie globalizacji) i Agnieszki Dziemianowicz (miejska polityka edukacyjna).

Obie książki są dostępne także w wersji elektronicznej w sieci: www.komercjalizacjaedukacji.pl, www.innywroclaw.pl. W sieci dostępna jest także poprzednia publikacja OMS im. Lassalle’a pt. "Jaka Polska 2030?" (krytyczna analiza raportu Michała Boniego): www.jakapolska2030.pl.

Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a został założony w 2005 roku we Wrocławiu jako niezależne stowarzyszenie, którego celem jest upowszechnianie idei sprawiedliwości społecznej, pokoju, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Patronem stowarzyszenia jest Ferdynand Lassalle (1825-1864), twórca pierwszej partii robotniczej w Niemczech, który urodził się we Wrocławiu i w tym mieście został pochowany. Ośrodek realizuje swoje cele poprzez organizację konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów, działalność badawczą, wydawniczą i publicystyczną oraz kampanie społeczne. Dzięki współpracy z lewicowymi fundacjami i instytutami z innych krajów OMS im. F. Lassalle'a bierze także aktywny udział w europejskiej debacie politycznej i międzynarodowych projektach badawczych.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku