Wenezuela: Wybory parlamentarne

[2010-09-27 12:35:04]

W Wenezueli 26 września obyły się wybory parlamentarne. Frekwencja wynosiła 66,45 proc. głosów. Wyborcy mogli wybrać 165 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego (jednoizbowy parlament Wenezueli). 87 deputowanych było wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, 52 w systemie reprezentacji proporcjonalnej (w okręgach kilkumandatowych pokrywających się z granicami stanów), trzy miejsca zarezerwowane były dla przedstawicieli rdzennej ludności, wybieranych według odrębnych zasad.

Według wstępnych wyników zwyciężyła popierająca rządy Hugo Cháveza Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela) zdobywając 90 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Grupujący antychavezowską opozycję blok Koalicja na Rzecz Jedności Demokratycznej (Mesa de Unidad Democrática) zdobył co najmniej 60 mandatów. MUD grupuje takie partie jak dominujące w wenezuelskiej polityce w latach 1958-1998 chrześcijańsko-demokratyczne COPEI i centrolewicowa Akcja Demokratyczna (Acción Democrática) oraz centrolewicowe partie Nowa Era (Un Nuevo Tiempo) i Ruch na Rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo) oraz centroprawicowe ugrupowanie Po Pierwsze Sprawiedliwość (Primero Justicia). Przedstawiciele MUD twierdzą, że zdobyli ponad 50 proc. głosów, a niska liczba mandatów wiąże się z kształtem ordynacji wyborczej i manipulowaniem przez administrację Cháveza granicami okręgów wyborczych.

Wyniki oznaczają, że partia Cháveza traci większość dwóch trzecich głosów w parlamencie, jaką dysponowała po poprzednich wyborach zbojkotowanych przez opozycję. W efekcie Chávez nie będzie mógł dłużej rządzić samodzielnie, do przeprowadzenia kluczowych zmian prawnych (wymagających większości dwóch trzecich głosów w parlamencie) będzie potrzebował pomocy opozycji.

Jakub Majmurek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku