Kuba: Związkowcy o unowocześnieniu modelu socjalistycznego
[2010-09-13 21:25:08]
13 września Centrala Pracowników Kuby (Central de Trabajadores de Cuba), związek zawodowy skupiający blisko 3 miliony ludzi, wydała oświadczenie mówiące, że w warunkach pogłębiającego się międzynarodowego kryzysu gospodarczego, którego skutki uderzają również w Kubę, w ramach aktualizacji modelu socjalistycznego, istnieje konieczność zwolnienia w ciągu najbliższych 5 lat ponad pół miliona pracowników i przekierowania ich z sektora państwowego do niepublicznego, obejmującego następujące formy zatrudnienia: spółdzielczość, samozatrudnienie, umowy najmu i umowy dzierżawy.
Równocześnie podkreślono konieczność zadbania o odpowiednie dochody pracowników przechodzących do tychże sektorów według socjalistycznej zasady, każdemu według ilości i jakości pracy, podkreślając, że kwestia wzrostu wynagrodzenia jest jednym z priorytetów.
Zmianami nie są objęte zawody, w których występuje stały deficyt siły roboczej, takich jak m.in. rolnictwo, budownictwo, nauczyciele, policja i robotnicy w zakładach przemysłowych.
Całość Oświadczenia Krajowego Sekretariatu Centrali Pracowników Kuby w języku hiszpańskim można przeczytać: tutaj.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.