Turcja: Wyborcy poparli zmiany w konstytucji

[2010-09-13 13:57:28]

Turcja stanęła u progu radykalnej transformacji politycznej po tym, jak w referendum 12 września 58 procent głosujących poparło poprawki do konstytucji. Najważniejsze ze zmian to znaczne ograniczenie władzy sądowniczej oraz podporządkowanie sił zbrojnych cywilnemu zwierzchnictwu.

Rząd turecki przyjął z ulgą wynik referendum, gdyż sondaże zapowiadały raczej bardzo niepewny rezultat. Składający się z 26 punktów pakiet reform został pomyślany tak, żeby dostosować ustrój Turcję do wymogów, które musi spełnić, żeby możliwe było ubieganie się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Rząd wierzy, że zmiany sprawią, że zgubne dziedzictwo przewrotów wojskowych przejdzie do przeszłości.

Przemawiając do członków rządzącej umiarkowanie proislamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi) premier Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że rezultat referendum zjednoczy Turków. Także Komisja Europejska życzliwie przyjęła rezultat referendum, a reformy określiła jako krok we właściwym kierunku.

Pośród przegłosowanych zmian znajdują się: zniesienie prawnej nietykalności przywódców przewrotu wojskowego z 1980 roku; poddanie oficerów służby czynnej cywilnemu wymiarowi sprawiedliwości (do tej pory byli sądzeni przez trybunały wojskowe); zwiększenie liczby członków trybunału konstytucyjnego z 11 do 17, a jednocześnie przyznanie możliwości ich mianowania prezydentowi i parlamentowi; zwiększenie liczby sędziów sądu najwyższego z 7 do 21 i jednocześnie dopuszczenie nominacji politycznych; zagwarantowanie "pozytywnej dyskryminacji" kobiet, praw dzieci i umów zbiorowych, takich jak prawo urzędników do strajku.

Jak podaje guardian.co.uk, reformom sprzeciwiają się wszystkie partie opozycyjne, twierdząc, że osłabią one świecki charakter państwa i powiększą władzę premiera.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku