Kanada: Szczyty G8 i G20 poświęcone globalnej sytuacji gospodarczej

[2010-06-26 08:51:26]

W Toronto i w pobliżu tego miasta obradują przywódcy krajów najważniejszych dla gospodarki świata. 25 czerwca spotkali się liderzy G8: USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Rosji i Japonii. Dołączą do nich ich odpowiednicy z Chin i jedenastu innych krajów. Tematem spotkań jest dyskusja na temat powolnego wychodzenia z zapaści gospodarczej i kruchego wzrostu gospodarczego, który jest udziałem większości państw, a także na temat reformy systemu bankowego, tak by uniknąć poważnych kryzysów finansowych w przyszłości.

Oba szczyty odbywają się w okresie, w którym największe gospodarki świata są podzielone co do tego, czy za pomocą programów oszczędnościowych redukować deficyty, czy też kontynuując wydatki publiczne stymulować wzrost. Ten pierwszy wariant wybrała Europa, przy drugim zdają się trwać USA. Kanclerka Niemiec Angela Merkel powiedziała dziennikarzom podczas G8, że pomiędzy nią a prezydentem Barackiem Obamą jest wzajemne zrozumienie.

Jak donosi news.bbc.co.uk, amerykański przywódca martwi się, że seria głębokich cięć budżetowych ogłoszona przez kraje europejskie może opóźnić wychodzenie światowej gospodarki z kryzysu. Merkel skomentowała to: Wyjaśniłam, że potrzebujemy możliwego do utrzymania wzrostu i że wzrost i inteligentne posunięcia oszczędnościowe nie muszą pozostawać ze sobą w sprzeczności.

Także brytyjski premier David Cameron zaprzeczył jakoby pomiędzy nim a Obamą istniał spór odnośnie szybkości, z jaką powinny być dokonywane cięcia budżetowe. Ale jednocześnie powiedział BBC jeszcze przed szczytem G8, że kraje z największymi deficytami muszą przyspieszyć proces radzenia sobie z nimi, ponieważ nie radzenie sobie z deficytami jest w rzeczywistości dużym ryzykiem dla naszych gospodarek.

Prezydent Rady Europy powiedział przez spotkaniem przywódców, że dla Unii Europejskiej kluczowe podczas obrad będą słowa wzrost, zaufanie i średni okres. Jego zdaniem przywrócenie zaufania do polityki budżetowej idzie ręka w rękę z efektywnymi strategiami wzrostu.

Na szczycie G20 może zabraknąć prezydenta Brazylii. Luiz Inácio Lula da Silva może pozostać w swoim kraju po tym, jak jego północno-wschodnia część została dotknięta powodzią.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku