Izrael: Demonstracje przeciwko zniesieniu segregacji w szkołach

[2010-06-17 22:24:44]

Tysiące ortodoksyjnych Żydów 17 czerwca wzięło udział w masowych demonstracjach w Jerozolimie i innych miastach Izraela przeciwko wyrokowi sądu najwyższego, zgodnie z którym ma miejsce przymusowa integracja w szkołach dla dziewcząt. Demonstranci między innymi trzymali plakaty z napisami "Sąd Najwyższy jest faszystowski". Porządku strzegło 10 tysięcy policjantów.

Jak donosi Al-Dżazira, centrum sporu znajduje się w ortodoksyjnej szkole w żydowskiej osadzie Emanuel na północy Zachodniego Brzegu. Rodzice z jednej z aszkenazyjskich sekt religijnych odmówili posłania swoich córek do szkoły razem z dziewczętami sefardyjskimi, twierdząc, że nie są one wystarczająco religijne. Ta pierwsza grupa etniczna, mówiąca w jidysz, wywodzi się głównie z Europy Środkowo-Wschodniej, a druga, o niższym statusie społeczno-ekonomicznym – z północnej Afryki (duże skupiska Sefardyjczyków w przeszłości zamieszkiwały między innymi Hiszpanię i Turcję). Obie grupy różnią się religią, językiem i społeczną tożsamością. W Izraelu na czele urzędowego judaizmu stoi dwóch Naczelnych Rabinów: aszkenazyjski i sefardyjski.

Aszkenazyjscy ortodoksi twierdzą, że nie są rasistami, ale chcą podtrzymać tradycję. Sąd odrzucił te wyjaśnienia i nakazał zamknięcie w więzieniu nieposłusznych rodziców, a także wysłanie ich córek z powrotem do szkoły.

Parlamentarzysta z konserwatywnej sefardyjskiej partii Szas Nissim Zeev powiedział: To jest przykład czegoś, co powinno było zostać przekazane sądowi rabińskiemu. To jest nadmierne i trochę zastanawiające, że sąd najwyższy nakłada wyrok więzienia na tych rodziców. Stwierdził też, że sefardyjskie dziewczęta mają prawo do chodzenia do tych samych szkół, gdyż dzięki temu mogą mieć dostęp do tej samej edukacji.

Licząca 650 tysięcy, a więc poniżej 10 procent populacji, ortodoksyjna mniejszość mieszkańców Izraela od dawna znana jest z ostrych reakcji na próby ingerencji państwa w jej sprawy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku