Warszawa: Przeciwko brutalności policji i rasizmowi
[2010-05-30 20:31:07]
W akcji wzięli udział Afrykańczycy mieszkający w Warszawie i pracujący na targowisku w okolicy Stadionu Narodowego, wraz z rodzinami. Obecni byli również przedstawiciele innych mniejszości narodowych. Pojawili się również przedstawiciele środowisk anarchistycznych, Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Pracowniczej Demokracji. Demonstracja rozpoczęła się w miejscu śmierci Nigeryjczyka, gdzie zebrani zapalili znicze i złożyli kwiaty. Następnie przy dźwiękach bębnów przeszli pod Komendę Stołeczną Policji. Niesiono transparenty "Osądzić zabójców Maxwella", "Policja wszędzie, sprawiedliwość nigdzie" i "Dość rasizmu wśród funkcjonariuszy". Podczas protestu wypowiadali się znajomi zabitego i świadkowie zdarzenia, mówiący, że nie był on żadnym przestępcą, a stał się ofiarą brutalnego ataku funkcjonariuszy, gdy próbował interweniować w czasie ich sprzeczki z innym Nigeryjczykiem. Zebrani przypominali, że podczas zamieszek po śmierci handlarza jedynym kryterium zatrzymywania podejrzanych o napaść na funkcjonariuszy był kolor ich skóry. O przypadkach rasistowskich działań policji mówił między innymi uczestniczący w proteście przedstawiciel diaspory wietnamskiej w Polsce. Demonstranci wypomnieli policji, że obawiając się zamieszek na pierwszą linię do ochraniania komendy posłała funkcjonariuszki. Nigeryjczycy podziękowali wspierającym ich Polakom za solidarność. Jeden z nich stwierdził, że krew ludzka jest czerwona bez względu na kolor skóry. Pod komendą policji w obronie jej działań zebrało się również około 10 narodowców, którzy nie chcieli jednak nawet się wypowiedzieć. Skorzystali oni z ochrony kordonu policji gdy otoczyli ich demonstranci. Po kilkunastu minutach chronieni przez funkcjonariuszy odeszli. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?