Belgia: Parlament zakazuje noszenia burek w miejscach publicznych

[2010-04-30 21:34:48]

Izba niższa belgijskiego parlamentu przytłaczającą większością głosów zakazała noszenia ubrań i zasłon na twarz, które nie pozwalają na pełną identyfikację osoby, która je nosi. Zakaz zostanie wprowadzony na ulicach, w parkach i na boiskach oraz w budynkach przeznaczonych do użytku publicznego lub świadczenia usług ludziom. Za głosowało 136 posłanek i posłów, 2 się wstrzymało, nikt nie był przeciwko. Oczekuje się, że głosowanie w senacie będzie formalnością.

Jak podaje aljazeera.net, wyjątki mogą być dozwolone w niektórych imprezach, takich jak karnawały, o ile władze lokalne tak zdecydują. Ludzie, którzy złamią nowe prawo będą mogli zostać ukarani grzywną lub wyrokiem do siedmiu dni więzienia, chyba że mają policyjne zezwolenie na noszenie zakazanego stroju.

Posunięcie ma na celu umożliwienie identyfikacji, a nie jakąkolwiek formę dyskryminacji – zgodnie twierdzą członkowie wszystkich partii politycznych. Jednak przed głosowaniem Isabelle Praile, wiceprezydentka organizacji Muzułmańska Egzekutywa Belgii ostrzegła, że może to stworzyć niebezpieczny precedens. Dzisiaj są to chusty zakrywające całą twarz, jutro chusty, pojutrze sikhijskie turbany, a później może będą to minispódniczki - powiedziała. Jej zdaniem noszenie chusty zakrywającej całą twarz jest częścią wolności jednostkowych, chronionych przez belgijskie, europejskie i międzynarodowe prawa człowieka.

Zakaz został wprowadzony pośród kontrowersji, dotyczących noszenia symboli religijnych w miejscach publicznych. W czerwcu 2009 roku belgijski polityk pochodzenia tureckiego Mahinur Özdemir jako pierwszy w kraju pojawił się w regionalnym parlamencie w islamskiej chuście na głowie. Podczas jego zaprzysiężenia przeciwnicy tej symboliki religijnej rozdawali ulotki w wejściu do budynku, w którym się ono odbywało.

Prezydent Nicolas Sarkozy jest zwolennikiem wprowadzenia zakazu we Francji. Jego zdaniem chusta rani godność kobiet i jest nie do zaakceptowania we francuskim społeczeństwie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku