Peru: Rząd ustępuje górnikom

[2010-04-08 19:59:14]

Prezydent Peru Alan García zapowiedział, że jest gotów rozmawiać z drobnymi górnikami złota, którzy od 4 kwietnia blokowali Panamericanę, główną drogę kraju będącą częścią trasy łączącej północ i południe kontynentu. Setki górników, którzy mimo ciężkich starć z policją (które przyniosły 6 ofiar śmiertelnych i kilkadziesiąt rannych) utrzymali swoje pozycje na trasie ogłosili, że strajk zakończy się w ciągu 48 godzin. García obiecał ze swojej strony, że oprotestowana ustawa zostanie poprawiona w trakcie prac parlamentarnych tak aby dać górnikom wystarczająco dużo czasu na zalegalizowanie swojej działalności, włączenie się w system podatkowy oraz takie zorganizowanie wydobycia aby spełniało one nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Rozmowy z górnikami w imieniu prezydenta Garcii, będzie prowadził szef jego gabinetu Javier Velásquez.

Protestujący górnicy, których jest około 4000 tysięcy, pracują z reguły nie niewielką skalę i bez licencji. Choć w swojej pracy używają jedynie kilofów i młotów pneumatycznych to szacuje się, że łącznie "produkują" nawet 20 proc. całego peruwiańskiego wydobycia złota. Peru jest szóstym na świecie eksporterem tego kruszca. Celem Ustawy 012-2010, która stała się przyczyną konfliktu, miało być poddanie kontroli państwa i ograniczenie zakresu nieformalnego wydobycia złota. Według ministra środowiska naturalnego Peru Antonio Bracka wydobycie to dotychczas doprowadziło do zniszczenia około 18 000 hektarów lasów. Jednym z najbardziej poszkodowanych regionów jest, znany ze swojej bioróżnorodności, departament Madre de Dios. W wyniku niekontrolowanego wydobycia złota zniszczony został las tropikalny oraz zanieczyszczone rzeki.

Górnicy oskarżyli rząd o chęć stworzenia prawa, którego skutkiem będzie wejście w miejsce drobnych wydobywców wielkich przedsiębiorstw.

Blokada Panamericany spowodowało korki ciągnące się na setki kilometrów i sprawiły, że w południowej części kraju wystąpiły problemy w zaopatrzeniu w niektóre towary.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku