Pracownia Pytań Granicznych UAM w Poznaniu była w dniach od 25 do 27 marca organizatorem konferencji naukowej "Perspektywy biopolityki". Trzydniowe obrady były okazją do dyskusji między innymi z Krzysztofem Abriszewskim, Ewą Charkiewicz, Szymonem Wróblem, a także, dzięki wideokonferencji z Rosi Braidotii i Thomasem Lemke.
Sformułowana przez Michela Foucault koncepcja biopolityki przysparza dziś wielu kłopotów interpretacyjnych. Podjęta jako pole badań przez wielu innych myślicieli, takich jak: Antonio Negri, Donna Haraway, Giorgio Agamben czy Roberto Esposito może odnosić się zarówno do rozwoju władzy państwowej obejmującej kolejne pola życia obywateli swoją kontrolą, jak i przysposobienia pojęć marksistowskich do warunków współczesnego kapitalizmu, rozwoju medycyny i genetyki, czy obietnic emancypacji spod tak zdefiniowanej opresji.
Referaty i dyskusje panelistów dotyczyły między innymi tego, w jaki sposób pojęcie biopolityki pozwala przeformułować teorie feministyczne, czy postkolonialne, charakterystyczne dla nich rozumienie takich zjawisk jak "naturalizacja" i "biologizacja" powodów nierówności i wykluczeń. Innym problemem poruszanym przez panelistów było zagadnienie granicy między rządzeniem, a zarządzaniem "populacją" – pojęciem pochodzącym ze słownika "biowładzy".
Wystąpienia wygłoszone w ciągu
trzech dni spotkań wypełnione były licznymi przykładami przypadków biedy, wykluczenia i dehumanizacji, co osadzało je w konkrecie współczesnej polityki światowej. Tym analizom dyskusja nad możliwościami odbudowy niezależnych wspólnot, aktywizacji grup społecznie wykluczonych oraz form protestu, a także dalszej akademickiej współpracy.
Konferencja zostanie podsumowana publikacją w internetowym czasopiśmie "Praktyka Teoretyczna". [ href=http://www.praktykateoretyczna.pl target=_blank>www.praktykateoretyczna.pl].
Maciej Mikulewicz
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.